Trojka pred političkim raskršćem: Cijenu Dodikovih poteza mogli bi platiti oni
Ukoliko institucije ne reaguju odlučno, odgovornost bi mogla pasti na Trojku
Višeslojna kriza koju je izazvao Milorad Dodik, zajedno sa svojim partnerima u vlasti, istovremeno ima pravne, sigurnosne i političke posljedice.
Iako rasplet još nije jasan, sve je izvjesnije da bi Trojka mogla snositi političke posljedice.
Poređenja radi, trenutna situacija podsjeća na pokušaje stvaranja hrvatske samouprave koje je vodio Ante Jelavić. Dok se pravna dimenzija ove krize ogleda u pokušaju potkopavanja državnih zakona i institucija, sigurnosna se ogleda u blokadi rada SIPA-e u RS-u, odbijanju saradnje sa Tužilaštvom BiH i sve većem strahu među građanima.
Problemi u funkcionisanju Vijeća ministara, opstrukcije rada Doma naroda i nastojanja da se SNSD isključi iz vlasti, predstavljaju politički segment ovog sukoba. Paralelno s time, unutar Federacije BiH, i opozicija i pozicija pokušavaju smiriti javnost, ali stvarni politički pritisak ostaje.
Početak saradnje Trojke sa SNSD-om pravdan je potrebom za prohodnošću evropskih zakona. Međutim, dinamika se promijenila kada je SNSD izgubio četvrtog delegata u Domu naroda BiH, a njihovo odbijanje podrške reformskim zakonima dovelo je do početka procesa njihove smjene.
Zaustavljen pokušaj izbacivanja SNSD-a iz vlasti, zbog njihovih bojkota sjednica Doma naroda i Dodikove presude, dodatno je zakomplikovao odnose. Trojka je time uvučena u sukob bez garancije pobjede – uz rizik da izađe kao gubitnik ili pobjednik bez sredine.
Pritisak se povećava i zbog činjenice da je upravo Trojka na vlasti u trenutku kada se institucije BiH nalaze pod napadom. Ako Dodik iz ove krize izađe politički netaknut i ne dođe do sprovođenja sudskih odluka, opozicija će to iskoristiti kao dokaz nesposobnosti trenutne vlasti.
U suprotnom, uspješno sprovođenje zakona i sankcionisanje napada na ustavni poredak mogli bi postati adut Trojke na narednim izborima. Međutim, ako se situacija zadrži u sadašnjem vakuumu, poruka koju će građani primiti biće da institucije nisu bile u stanju da odgovore na izazove, dok je Trojka pasivno promatrala.