Tužilaštvo zahtijeva mjere zabrane za optužene za zločine u Hrasnici
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je mjere zabrane za deset osoba optuženih za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir.
Među predloženim mjerama su zabrana kontakta s određenim osobama i svjedocima, predaja putnih isprava, te obaveza redovnog javljanja u policijsku stanicu.
Za Fikreta Prevljaka, kojem su ranije izrečene zabrane, zatraženo je produženje mjera.
Tužilaštvo tvrdi da postoje osnovi sumnje potvrđeni dokazima, te upozorava na opasnost utjecaja na svjedoke, posebno one koji su insajderi i bivši saborci optuženih. Također, napominje da su optuženi suočeni s ozbiljnim optužbama za teška krivična djela, što uključuje ratne zločine nad civilima srpske nacionalnosti i zarobljenicima.
Istaknuto je da je Prevljak boravio van Bosne i Hercegovine više od godinu dana, navodno radi liječenja, ali Tužilaštvo sumnja u opravdanost tog boravka, navodeći da postoje dokazi koji pokazuju da nije bilo kontinuiranog liječenja.
Optuženi, koji su pripadali Armiji Republike BiH, terete se za zločine nad oko stotinu civila i zarobljenika srpske nacionalnosti. Prema navodima optužnice, civili su nezakonito zatočeni, dok su zarobljenici odvođeni na prisilne radove u zonama ratnih sukoba, gdje su neki pretrpjeli povrede s fatalnim ishodima.
Odbrana se usprotivila zahtjevima Tužilaštva, ističući da su optuženi znali za istragu više od deset godina i nisu pokušali izbjeći proces. Branitelji su ukazali na povlačenje ranijih optužbi protiv pojedinih optuženih i naglasili da su postupci ispitivanja u nekim slučajevima bili neprihvatljivi.
Posebno je naglašeno da je status Mirsada Tuzlaka, koji je bio svjedok, promijenjen u optuženog, što je izazvalo negodovanje Odbrane. Odbrana tvrdi da je Tužilaštvo vršilo pritisak na svjedoke i time ugrozilo njihovu sigurnost.
Sud Bosne i Hercegovine će svoju odluku o zahtjevu za mjere zabrane donijeti u zakonskom roku.