U BiH nađene velike količine rude koja bi uskoro mogla biti traženija od nafte
Bosna i Hercegovina posjeduje značajne rezerve litija i drugih strateških sirovina, no njihova istraženost i iskorištavanje još su u početnim fazama. Prema podacima koje je predstavio Centar za politike i upravljanje, na području istočne Bosne, posebno u okolini Lopara, pronađene su rezerve litija procijenjene na više od mili0n tona koncentrata.
“Oko Lopara je potvrđeno više od milion tona koncentrata litija, no preliminarna istraživanja ukazuju da ga ima i dalje uz Drinu te u centralnom dijelu zemlje, pa čak i u Hercegovini,” izjavio je Haris Abaspahić iz ove organizacije.
Osim litija, BiH posjeduje i druge važne sirovine. Trenutačne rezerve ugljena procjenjuju se na pet milijardi tona, željezne rudače na 653 miliona tona, dok rezerve boksita iznose 120 miliona tona. Tu su i značajne količine cinka, olova, magnezija i antimona.
Litij, ključna sirovina za proizvodnju baterija za električna vozila, našao se na popisu kritičnih materijala Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država. Predviđa se da bi njegova cijena mogla porasti i do 42 puta do 2040. godine, što ga čini strateškom prilikom za BiH. Međutim, izazovi su značajni – od istraživanja do održive eksploatacije.
Preliminarna istraživanja litija već su započela u općinama poput Lopara, Ugljevika, Čajniča, Jezera, Šipova te na području Bijeljine, Zvornika i Brčkog. Ukupno je identificirano 20 potencijalnih nalazišta ove sirovine, no potrebno je daljnje istraživanje kako bi se utvrdio puni obim rezervi.
Prema procjenama MMF-a, sektor kritičnih sirovina u naredna dva desetljeća mogao bi premašiti naftni sektor po finansijskom značaju, pružajući BiH priliku da iskoristi svoje prirodne resurse na održiv način.