Foto: Wikimedia Commons
U Doboju sve po starom: Korupcija, hapšenje, afere i upitni tenderi

U Doboju sve po starom: Korupcija, hapšenje, afere i upitni tenderi


Iako se čini nevjerojatnim, prije će u Doboju nići grožđe na vrbi nego doći do promjene društveno-političke klime u gradu.Pregledom događaja iz posljednje četiri godine, uočavamo ponavljanje starih obrazaca, gdje se jedino nove afere izdvajaju kao nešto novo u „gradu slučaju“.

Razdoblje od 2020. do 2024. godine obilježeno je prije svega skandalima povezanim s korupcijom, spornim tenderima i terenskim istraživanjima.

Podsjetnik, sve je započelo s izborima u Doboju, kada je Centralna izborna komisija BiH zbog nepravilnosti poništila lokalne izbore održane 15. novembra 2020. Dan poslije ponovljenih izbora, 22. februara 2021., Sanja Vulić, kandidatkinja SNSD-a za odbornika, nakon 86% prebrojanih glasova imala je 4.782 glasa, što je drastičan pad u odnosu na 22 hiljade glasova na izborima održanim 15. novembra, što jasno ukazuje na razmjere izborne korupcije, izvještava misbih.ba.

Osim toga, svjedočili smo i drugim skandalima, uključujući i hapšenje direktora dobojske bolnice Mladena Gajića zbog afere „Korona ugovori“. U srpnju 2022., Okružni sud u Banjaluci osudio je Gajića na deset mjeseci zatvora zbog nesavjesnog rada u nabavci medicinske opreme za vrijeme pandemije koronavirusa. Gajić je priznao krivicu i sklopio nagodbu s tužilaštvom.

Osim toga, podsjećamo na dvije velike afere koje su obilježile rad gradske administracije: izgradnja sportske dvorane, poznate kao „Dobojska Arena“, koja je izgrađena s brojnim problemima, te kontroverzna gradnja solitera „Venera“, poznatog kao „Picin park“, o čemu možete pročitati više ovdje.

Također, poznato je da postoje firme u Doboju koje su „favorizirane“ i koje redovito dobivaju poslove na najprofitabilnijim tenderima. Kako smo ranije izvještavali, tijekom 2020. i 2021. godine, grad Doboj, pod vodstvom SNSD-ovog dužnosnika Borisa Jerinića, sklopio je ugovore s firmama kao što su „Prointer ITSS“ d.o.o. iz Banja Luke i drugima za nabavku i montažu LED rasvjete i sustava za upravljanje javnom rasvjetom, u vrijednosti od 4.5 milijuna maraka.

Zanimljiv je slučaj firme Limunkop, koja je u listopadu 2023. počela s istraživanjima, a zatim i s eksploatacijom kamena u mjesnoj zajednici Rječica Gornja, unatoč nedostatku potrebnih dozvola. Uprkos nedostatku koncesije, firma nije bila spriječena u svojim aktivnostima.

Kao vrhunac, Ministarstvo energetike i rudarstva RS zatražilo je saglasnost lokalnih vlasti Doboja za dodjelu koncesije, koja nije podržana na sjednici Skupštine grada 6. juna 2024., kako stoji u službenom saopćenju.

Podsjećamo, prošle godine kontroverzna je bila i odluka o izvođenju detaljnih istraživanja, koja je usvojena bez javne saglasnosti, dok je u proceduri bila inicijativa da se Ozren proglasi parkom prirode. Ova odluka, prema pravnici Biljani Rakočević, krši poslovnik o radu Skupštine te je i zakonski upitna zbog nedostatka javne rasprave.

Olivera Đeorđić Nedić, odbornica u lokalnom parlamentu, potvrđuje da se situacija u gradu nije značajno promijenila, uz istaknute probleme nepotizma, partizma i netransparentnosti koji su se ukorijenili u gradskim strukturama.

„Određene firme i dalje rutinski dobivaju poslove kroz tenderske postupke, što ukazuje na neprofesionalizam i pada kvaliteta usluga“, ističe Nedić, zaključujući da Doboj ostaje „grad slučaj“ zbog neprestanih afera i pravne nesigurnosti.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija