Ultrasi u BiH van kontrole. Sociolozi: Nisu našli pametniji način da troše vrijeme, treba povećati kazne
Navijački neredi koji su se desili u Ljubuškom i Mostaru tokom vikenda pukom srećom nisu doveli do žrtava. Naime, sukob u Ljubuškom prvo su pratila uništavanja vozila navijačke skupine Sarajeva koja je stigla u Ljubuški odgledati prijateljski meč sa domaćom ekipom.
Nakon toga, začuli su se i pucnji iz vatrenog oružja. Navijači Sarajeva zatim su se zaputili prema Mostaru gdje su veću eskalaciju sukoba spriječili pripadnici MUP-a HNK-a, ali je ipak jedna osoba povrijeđena od udara automobila. Sve je to posljedica, smatraju sociolozi, što mladi danas imaju previše slobodnog vremena, prenosi Oslobođenje.
(VIDEO) Rafalna paljba iz kalašnjikova tokom navijačkih nereda u Ljubuškom
– Čini se da dio naše mladeži još nema pametnijeg posla nego da traži način i povod kako da napravi nekakav nered. Prijateljska utakmica između Ljubuškog i Sarajeva bila je povod za poprilično ozbiljne nerede. To možemo promatrati sa više aspekata. Ako gledamo sa aspekta pojedinca, onda vidimo da ti momci nisu uspjeli u životu naći nikakav pametniji način kako da koriste svoje vrijeme i kako da ispoljavaju svoju osobnost i nezadovoljstvo. Nažalost, evo to je način na koji misle da rade nešto važno i značajno. Ako gledamo sa aspekta zajednice, onda vidimo da mi kao društvo nismo našli način kako da takvim pojavama stanemo ukraj, ističe sociolog Marko Romić.
Romić se prisjeća incidenta od prije nekoliko godina kada je eskalacija navijačkih sukoba u Širokom Brijegu imala za posljedicu smrtan ishod jednog mladića.
– Nekako svako malo događaju nam se ovakve stvari. Srećom, do sada, nismo imali teže posljedice, iako ne možemo zaboraviti onu smrt u Širokom Brijegu prije nekoliko godina u navijačkim neredima. Trebamo se podsjetiti i na ovaj incident od prije dva mjeseca u Mostaru kada je momak dugo ležao u bolnici u smrtnoj opasnosti, kaže Romić.
Da se ne bi ovakvi slučajevi nastavili ponavljati, smatra sociolog, nužno je postrožiti kazne.
– Mislim da je prilično evidentno da provedba kaznenih mjera mora biti odlučnija. Vjerujem da bismo, kada bi kazne bile ozbiljnije, veće i teže, imali manje ovakvih slučajeva. Ti koji prave nerede znaju da će u najgorem slučaju ostati 24 sata u pritvorskoj jedinici i eventualno platiti neku nisku kaznu i to je to, napominje on.
Iz MUP-a HNK-a, iako se nisu htjeli složiti sa Romićem, naglašavaju kako su učinili sve u okvirima nadležnosti koje imaju.
– Mi poduzimamo sve mjere u našoj nadležnosti, ali ne bih ja to komentirao. Mi radimo svoj posao, pojasnio je portparol MUP-a HNK-a Ljudevit Marić.