Uvedene mjere sigurnosti u hrvatskim školama: Učenici i posjetitelji pod nadzorom

Uvedene mjere sigurnosti u hrvatskim školama: Učenici i posjetitelji pod nadzorom


Od početka drugog polugodišta u hrvatskim školama na snagu su stupile nove mjere sigurnosti, koje je Ministarstvo obrazovanja uvelo nakon tragičnog incidenta u Osnovnoj školi u Prečkom.

Novi protokol o kontroli ulaska i izlaska uključuje zaključavanje škola i strožu kontrolu pristupa svim osobama.

Ministar nauke, obrazovanja i mladih, Radovan Fuchs, poručio je da će se učenici po povratku u školske klupe osjećati sigurno, naglašavajući da će se vrata svih škola od sada zaključavati tokom radnog vremena.

Ministarstvo je također najavilo izmjene pravilnika koji uvode novo radno mjesto – operativnog radnika za sigurnost i civilnu zaštitu. Ova osoba će imati zadatak da štiti osobe i imovinu u školama, provjerava videonadzor, vrši kontrolu identiteta posjetitelja te obavlja poslove zaštite od požara i kriznog upravljanja.

Sigurnosni pregledi i kontrola pristupa

Prema novim pravilima, sve osobe koje ulaze u školu, uključujući učenike, podliježu sigurnosnim pregledima. Pregledi će uključivati kontrolu odjeće, torbi i ličnih predmeta, a provodit će ih dežurni radnici na ulazu ili nastavno osoblje tokom nastave.

Za ulazak roditelja i vanjskih posjetitelja uvode se stroge procedure – dolazak se mora najaviti unaprijed, a ulaz će im biti omogućen samo u dogovorenom terminu, uz obaveznu pratnju radnika škole.

Zaštitari u zagrebačkim školama

U Zagrebu je lokalna vlast, predvođena gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem, odmah angažovala zaštitare u svih 142 školska objekta. Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet potvrdio je da su svi sigurnosni protokoli ispoštovani te naglasio da zaštitari neće stvarati gužve prilikom ulaska učenika u škole.

“Zaštitar će nadgledati i kontrolisati ulaz, ali neće ometati protok učenika,” rekao je Korlaet.

Školski sigurnosni timovi i dodatne mjere

Nove mjere uključuju i formiranje školskih sigurnosnih timova, u koje će biti uključeni direktori, pedagozi, psiholozi, nastavnici i roditelji. Timovi će redovno analizirati potencijalne sigurnosne prijetnje i provoditi krizne vježbe najmanje dva puta godišnje.

Škole će, u saradnji s osnivačima, moći osigurati dodatne mjere poput postavljanja videonadzora, elektromagnetskih brava i sistema za kontrolu pristupa.

Direktori škola su odgovorni za organizaciju dežurstva na ulazima te za prijavljivanje bilo kakvog nedoličnog ponašanja ili sigurnosnih prijetnji policiji.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija