Uvoz radne snage ne rješava problem: U BiH trenutno nedostaje 40.000 radnika

Uvoz radne snage ne rješava problem: U BiH trenutno nedostaje 40.000 radnika


Bosna i Hercegovina suočava se s teškom situacijom na tržištu rada. Prema podacima za juna 2024. godine, stopa nezaposlenosti u Federaciji Bosne i Hercegovine iznosi čak 32 posto, dok je u Republici Srpskoj znatno niža, 16 posto. Na evidencijama u RS-u trenutno je 56.000 tražitelja posla, dok u FBiH taj broj doseže 260.000. Iako se čini da bi visoka stopa nezaposlenosti trebala olakšati pronalazak radnika, poslodavci se suočavaju s ozbiljnim problemom nedostatka radne snage.

Na gradilištima i u drugim sektorima često se mogu vidjeti radnici iz Nepala, Bangladeša i Indije, dok potrebe za radnicima ostaju daleko od zadovoljenih. Loš odnos prema domaćim radnicima, prema mišljenju stručnjaka, dolazi na naplatu. Poslodavci se suočavaju s problemima u pronalasku radnika, a situacija se pogoršava zbog loših uvjeta i niskih plata koje nude.

Sindikat upozorava da su poslodavci krivi jer ne nude adekvatne plate domaćim radnicima. S druge strane, poslodavci tvrde da je situacija složenija te da je potrebno razdvojiti aktivne od pasivnih tražitelja posla. Države poput Hrvatske znatno olakšavaju dolazak strane radne snage, dok Bosna i Hercegovina ostaje ograničena s maksimalnom kvotom od 6.500 stranih radnika, dok nedostaje oko 40.000 radnika.

Trenutna procedura za uvoz radne snage u BiH je izrazito komplicirana i dugotrajna. Služba za poslove sa strancima ove godine je odobrila boravak za samo 2.103 radnika, dok 85% od planiranih radnih mjesta ostaje prazno. Ekonomisti predviđaju da će se situacija dodatno pogoršati, s obzirom na trend odlaska radnika u penziju i potrebu za novim zaposlenjima.

Iako se u BiH vjeruje da svi prijavljeni na zavod za zapošljavanje aktivno traže posao, stvarnost je drugačija. Mnogi se nalaze na evidencijama zbog beneficija poput zdravstvenog osiguranja, a ne zbog stvarne potrebe za radom. Trenutne procedure za uvoz radne snage često traju šest do devet mjeseci, što poslodavce dodatno obeshrabruje.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija