FOTO: SNSD
Vasković: Dodik vršio pritisak na Ćuluma, vrijeđao i prijetio zbog istraga Tužilaštva BiH

Vasković: Dodik vršio pritisak na Ćuluma, vrijeđao i prijetio zbog istraga Tužilaštva BiH


Pritisak na institucije kako bi zaštitio najbliže saradnike

Milorad Dodik, predsjednik RS-a, intenzivno pokušava blokirati rad Tužilaštva BiH i SIPA-e kako bi spriječio istrage protiv najbližih saradnika koji su učestvovali u donošenju neustavnih zakona u Narodnoj skupštini RS.

Krajem februara, NSRS je, na prijedlog Vlade RS-a, usvojila zakone kojima se zabranjuje rad VSTS-a, Suda i Tužilaštva BiH te SIPA-e na teritoriji RS.

Također, dopunama Krivičnog zakonika RS, uvedene su sankcije za službenike koji u institucijama BiH ne budu slijedili odluke entitetskih vlasti. Iako zakoni još nisu stupili na snagu, Dodik je već naložio prekid saradnje MUP-a RS s Tužilaštvom BiH i SIPA-om, pokušavajući zaštititi ključne ljude iz svoje strukture.

Prema informacijama Slobodana Vaskovića, među njima su premijer RS-a Radovan Višković, predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić, te još najmanje šest do sedam visokih funkcionera.

Dodikov pritisak na sigurnosne strukture

“Dodiku je jasno da bi saslušanje bilo kog od pomenutih u prostorijama SIPA-e ili, pak, Tužilaštva BiH, značilo veliki udarac za njega i njegovu poziciju, tako da na sve načine pokušava onemogućiti rad državnih institucija na teritoriji Republike Srpske”, navodi Vasković.

Tužilaštvo BiH već je formiralo nekoliko istražnih timova koji rade na ovom predmetu, a Dodik, svjestan ozbiljnosti situacije, odlučio je da ide do kraja i ne dozvoli bilo kakvu intervenciju na teritoriji RS-a. Ovakav potez dodatno usložnjava sigurnosnu situaciju, jer nije izvjesno kako bi MUP RS reagovao ako SIPA počne sa saslušanjima ili hapšenjem visokih funkcionera RS-a.

Dodikov pritisak već daje rezultate – SIPA zasad ne djeluje, a ključnu ulogu u tome ima direktor ove agencije Darko Ćulum, na kojeg je Dodik izvršio snažan pritisak.

Sastanak pun prijetnji i uvreda

Kako otkriva Vasković, 2. marta održan je sastanak kojem su, pored Dodika i Ćuluma, prisustvovali i Željka Cvijanović, visoki funkcioneri MUP-a RS-a, zamjenik direktora OSA-e Risto Zarić i Žarko Laketa, direktor Službe za poslove sa strancima BiH. Ipak, ono što javnost ne zna jeste da je dan ranije održan još jedan sastanak, izuzetno težak za Ćuluma.

“Međutim, ono što se ne zna je da je održan još jedan sastanak Dodika, Ćuluma i drugih, dan prije ovog. Javnost nije obaviještena o tom sastanku koji je bio izuzetno težak za Ćuluma.

Dodik ga je, prema mojim informacijama, teško izvrijeđao, prijetio mu i zahtijevao od njega da naredi pripadnicima SIPA da ne djeluju na teritoriji Republike Srpske”, piše Vasković.

Osim Ćuluma, Dodik je vrijeđao i glavnog tužioca BiH Milanka Kajganića, iako ovaj nije bio prisutan ni na jednom sastanku i nije pod njegovom kontrolom.

Nije jasno kako će se ova situacija dalje razvijati, ali Vasković upozorava da će Dodik nastaviti sa razaranjem institucija i države BiH ukoliko Tužilaštvo BiH i SIPA ne odgovore adekvatno na njegove poteze.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija