Vlada FBiH o slučaju “Pretis”: Privremeni problemi ne mijenjaju razvojni pravac firme

Vlada FBiH o slučaju “Pretis”: Privremeni problemi ne mijenjaju razvojni pravac firme


Naveli da su napadi na Pretis pokušaj da se uruši ugled namjenske industrije

Nakon što je u javnosti odjeknula afera u vezi sa firmom “Pretis”, čije se dugovanje procjenjuje na 500 miliona KM, Vlada Federacije BiH i Ministarstvo energije, rudarstva i industrije reagovali su saopćenjem.

U odgovoru ističu da je uprkos izazovima razvojni pravac firme očigledan i da aktuelne finansijske brojke ne predstavljaju stvarno stanje.

Na početku ističu da je još od preuzimanja mandata cilj Vlade FBiH bio zaštititi interese građana kroz stabilizaciju preduzeća poput Zrak, TRZ Hadžići i Vitezit, a isti princip se sada primjenjuje i na Pretis. U fokusu su, kažu, bile imenovanja stručnih i odgovornih ljudi u upravljačke strukture kako bi se obezbijedila zakonitost i transparentnost.

„Kao Ministarstvo kontinuirano održavamo kontakt i dijalog sa suvlasnicima firmi namjenske industrije, s ciljem izgradnje partnerskih odnosa. Odluke donosimo zajednički, u interesu uspješne budućnosti naših kompanija. Primjeri takvog pristupa su Gineks, Pretis, Igman, TRZ Hadžići i drugi. Kroz ovu praksu ostvarili smo i saradnju s firmom Regulus, od samog početka i to s nekoliko članova njihovog tima. Sastanke smo održavali kako u Sarajevu, tako i u Washingtonu, kada god je bilo prilike. Posljednji sastanak održan je u Washingtonu prije dva mjeseca, kada smo upoznali i vlasnika firme. U većini slučajeva su nam promišljanja bila ista – da Pretis i Binas moraju imati svoje razvojne koncepte“, naveli su.

U nastavku ističu da je u posljednje vrijeme Regulus dostavljao dokumente s netačnim informacijama, na što su promptno reagovali i dostavili tačne podatke. Ipak, napominju da većina prijedloga Regulusa – jačanje uprava, transparentnost, revizije – već jeste dio vladine strategije, te da su zato broj upravljača već proširili u Igmanu i Pretisu, s ciljem bolje implementacije razvoja.

Negiraju i tvrdnje da je došlo do proširenja Nadzornog odbora Pretisa, napominjući da će eventualna odluka o tome zavisiti od dogovora sa suvlasnicima. Posebno su naglasili da medijske dezinformacije direktno podrivaju napore da Pretis postane vodeća firma vojne industrije u regiji.

„Kome i zašto smeta započeti razvojni put Pretisa – koji se manifestira kroz otvaranje novih pogona, modernizaciju proizvodnje i jače uvezivanje s ostalim firmama namjenske industrije – ostaje da vidimo u vremenu ispred nas. Jedno je sigurno – ni Ministarstvo ni Vlada to neće dopustiti! Posebno ističemo da je Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije iniciralo sveobuhvatnu reviziju poslovanja svih firmi namjenske industrije u FBiH od strane međunarodne revizorske kuće“, stoji u saopćenju.

Navode i da se ciklični karakter proizvodnje, posebno u firmama poput Pretisa, povremeno odražava negativno na bilanse, ali da je to računovodstveno stanje prolazno i da se na kraju ciklusa stabilizira. Kao primjer navode isplatu regresa prošlog mjeseca i najavljeno zapošljavanje novih 20 radnika u proizvodnji.

„Da li su medijski natpisi i napadi na namjensku industriju uzrokovani strahom određenih struktura od rezultata te revizije, vidjet ćemo uskoro. Svjesni smo da smo poremetili interese mnogih mešetara našom odlukom da se namjenska industrija razvija integrativno“, poručili su.

U zaključku naglašavaju da su spasili ključne firme od stečaja, omogućili im potpisivanje novih ugovora, proširenje kapaciteta i otvaranje radnih mjesta. Poručuju da neće dozvoliti umanjivanje njihovih rezultata, niti urušavanje ugleda koji su zajednički gradili.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija