Foto: Arhiva
Vlada RS usvojila izmjene Zakona o bankama nakon što je Dodik reagovao

Vlada RS usvojila izmjene Zakona o bankama nakon što je Dodik reagovao


Vlada Republike Srpske odgovorila je na izazove u bankarskom sektoru koji su nedavno istaknuti od strane predsjednika Milorada Dodika, usvajanjem Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama.

Ovaj potez dolazi kao direktni odgovor na Dodikove javne kritike upućene bankama koje, kako tvrdi, nisu omogućavale građanima prava garantovana Ustavom i zakonom.

Izmjene zakona uključuju niz ključnih prilagodbi koje se tiču prudencijalnih zahtjeva upravljanja rizicima, korporativnog upravljanja, kao i zaštite korisnika finansijskih usluga.

Osim toga, Agenciji za bankarstvo RS dodijeljena su proširena ovlaštenja za nadzor banaka s većim apetitima za rizik.

Jedna od značajnih novina je i mogućnost za banke da izdaju elektronski novac te uvođenje elektronskog zaključivanja ugovora, što predstavlja modernizaciju bankarskih operacija i olakšava pristup uslugama za građane.

Također, predložene izmjene omogućavaju prodaju kreditnog portfelja fizičkih lica ne samo bankama, već i investicionim fondovima sa odgovarajućim licencama, što otvara nove investicione mogućnosti unutar RS.

U svrhu jačanja zaštite korisnika, uvedene su zabrane naplate neopravdanih naknada, poput one za opomene za kašnjenje plaćanja, vođenje kreditne partije, te podizanje gotovine na bankomatima.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija