“Vlast ih je godinama zavlačila” – Sudijama lova, radnici stupaju u štrajk
Sindikat pravosuđa od Ministarstva pravde RS-a traži veće plate i prestanak diskriminacije zaposlenih, dok sudije i tužioci tuže entitet
Republički odbor Sindikata pravosuđa Republike Srpske stupiće u generalni štrajk 28. februara. Štrajk će biti održan u svim pravosudnim institucijama u kojima ovaj sindikat ima svoje organizacije, rad će biti u potpunosti obustavljen, uz poštivanje minimuma proseca rada, u skladu sa Zakonom o štrajku RS-a.
NIŠTA OD DOGOVORA
Članovi Sindikata pravosuđa od Ministarstva pravde RS-a i nadležnih institucija zahtijevaju da im se povećaju plate zbog rasta obima posla i prestane sa diskriminacijom zaposlenih u odnosu na nosioce pravosudnih funkcija po pitanju toplog obroka, regresa i naknade za obračun minulog staža.
Predsjednica Sindikalne organizacije Okružnog suda u Banjoj Luci Danijela Božić istakla je kako smatraju da su administrativni radnici diskriminisani u odnosu na nosioce pravosudnih funkcija kada je riječ o pitanju naknade za topli obrok, naknade za minuli staž i naknade za regres.
– Smatramo da stručno, tehničko i pomoćno osoblje u sudovima zaslužuje da im Vlada posveti istu pažnju kao nosiocima pravosudnih funkcija jer se samo na taj način može obezbijedili funkcioniranje sudske vlasti.
Sa Vladom Srpske je dogovoreno povećanje plata za oko 55.000 radnika u prosjeku za oko 160 maraka, ali se to nije desilo. Samo u Republici Srpskoj je moguće da u istoj kancelariji rade sudija i njegov saradnik koji je diskriminisan kada su u pitanju prava iz radnog odnosa, rekla je Božićeva.
Sindikat radnika u pravosuđu Republike Srpske je prije nekoliko mjeseci, zajedno sa ostalim sindikatima, protestovao tražeći povećanje plata, ali i jednaka prava za sve zaposlene u ovoj oblasti. Oni se slažu da postoji diskriminacija u pravosuđu Republike Srpske, ali ne tužilaca i sudija. Ističu da su zapravo diskriminisani administrativni radnici, ovlaštena službena lica u kazneno-popravnim ustanovama i sudska policija.
– Nosioci pravosudnih institucija platu primaju po Zakonu o platama sudija i tužilaca, dok svi ostali prema Zakonu o platama za radnike u pravosudnim institucijama RS-a, i to su potpuno odvojeni zakoni.
Problem je u tome što za administrativne radnike važi zakon u kojem je propisano da su naknade u visini do 35 odsto osnovne plate za težinu, prirodu posla i posebne uslove rada i naknade za topli obrok i regres uračunate u osnovnu platu i ne mogu se posebno iskazivati. Vidljivo je da su sve naknade uračunate u osnovnu platu, pa se postavlja pitanje kolika je, ustvari, osnovna plata radnika u pravosuđu, istakao je predsjednik Sindikata radnika u pravosuđu RS-a Siniša Petrović.
Iz Sindikata pravosuđa ističu da će uskoro Ustavnom sudu Republike Srpske predati inicijativu za ocjenu ustavnosti odredbi Zakona o platama za radnike u pravosudnim institucijama.
– Na taj način će se, nadam se, dokazati postojanje diskriminacije i nepravednog položaja radnika u pravosuđu, a ne tužilaca i sudija. Naš sindikat čini sve da poboljša materijalni status radnika u pravosuđu RS-a i nadam se da će kroz pregovore uspjeti da izbori veća prava i bolje uslove radnika za zaposlene u pravosudnim institucijama, poručuje Petrović.
Plate sudija i tužilaca u Republici Srpskoj, ističe naš sagovornik koji je dobro upućen u ovaj problem, iznose od 2.704. do 4.977 KM. Plate ostalih radnika u pravosuđu su oko 1.070 KM. Sudije i tužioci nemaju uračunat topli obrok, pa tuže Srpsku zbog diskriminacije i na taj način uvećavaju svoje prihode za pet-šest hiljada maraka godišnje. Drugim radnicima je topli obrok uračunat u platu i ne mogu doći do dodatnih iznosa.
OPRAVDANI ZAHTJEVI
– Nosioci pravosudnih institucija dodatno primaju i regres, koji iznosi polovinu mjesečne plate. Naknada za staž kod sudija i tužilaca je 0,5 odsto plate, a ostalih radnika 0,3 odsto. Sudije i tužioci su formalno-pravno diskriminisani, a sudove zanima samo slovo zakona, ali ne kontekst i iznos plata jednih i drugih, istakao je naš sagovornik.
Banjolučka advokatica Jovana Kisin Zagajac smatra da su primjedbe zaposlenika u pravosuđu Srpske opravdane, kao što je opravdan i najavljeni štrajk.
– Koliko sam upoznata s tim, postoje neki zahtjevi zaposlenih u pravosuđu koji su stari nekoliko godina. Vlast ih je godinama zavlačila. Dogovoreno je povećanje plata, ali se ono nije desilo. Čini mi se da su zahtjevi zaposlenih opravdani, kazala je Kisin Zagajac.