VSTV najavio početak suđenja Debevcu: Suspendovani predsjednik Suda BiH pred sudijama
Još tri predmeta protiv nosilaca pravosudnih funkcija ulaze u fazu glavnog pretresa
Na današnjoj sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH najavljeno je da će uskoro početi suđenje suspendovanom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu.
Odjel za unaprjeđenje učinkovitosti i kvaliteta rada u sudovima izvijestio je da je od početka godine pratio šest predmeta protiv nosilaca pravosudnih funkcija. Tri su već okončana u prvostepenom postupku, dok ostali i dalje traju.
Iz Odjela su pojasnili probleme u pojedinim slučajevima:
“U prvom predmetu smo imali situaciju da je predmet prešao sa jednog sudije na drugog i u međuvremenu je bio zahtjev za prenos nadležnosti na Poseban odjel Vrhovnog suda Federacije. Međutim, predmet je u septembru ponovo vraćen Kantonalnom sudu tako da nije bilo postupanja u prethodnom razdoblju,” navedeno je.
Kada je riječ o suspendovanom tužiocu Boži Mihajloviću, postupak je stagnirao jer se mijenjao sudija.
“U razdoblju od šest mjeseci, sva ročišta koja su bila zakazana su i odgođena. Tek pred kraj polugodišta, došla je naredba za medicinsko vještačenje optuženog jer je to bio razlog za otkazivanje glavnih pretresa,” rečeno je.
Predstavnica Odjela istakla je da se očekuje nastavak još tri predmeta:
“Dva su već ušla u fazu glavnog pretresa, to su predmet protiv sutkinje Mirele Maličbegović i predmet protiv suspendirane sutkinje Katice Jozak Mađar. Imamo predmet koji će sad najvjerovatnije ući u fazu glavnog pretresa protiv bivšeg predsjednika Suda BiH,” kazala je.
Debevec je ranije podnio apelaciju Ustavnom sudu BiH tražeći ukidanje odluke kojom je potvrđena optužnica za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja. Sud o tome još uvijek nije odlučio.
Na sjednici je predstavljena i nova publikacija “Pravosuđe i mediji – vodič za izvještavanje o postupanju tužilaštava i sudova”, nastala u saradnji VSTV-a i Misije OSCE-a u BiH.
“Pravosuđe i mediji – vodič za izvještavanje o postupanju tužilaštava i sudova’ nastao je kao rezultat implementacije aktivnosti akcionog plana komunikacijske strategije vijeća za period 2022-2025. godine,” rekla je Dalila Hadžić iz Odjela za odnose s javnošću VSTV-a.
Autori vodiča su tužilac Kantonalnog tužilaštva Livanjskog kantona Danko Rimac, predsjednica Kantonalnog suda u Širokom Brijegu Katica Artuković i Denis Džidić, direktor BIRN-a BiH.
“Vodič se sastoji od tri poglavlja. Prvo objašnjava slijed i pravila postupaka koji su u nadležnosti tužilaštava,” navela je Hadžić, ističući da je ovo posebno važno zbog velikog interesa medija.
Drugo poglavlje obrađuje izazove izvještavanja sa sudskih procesa, dok treće nudi praktične preporuke za profesionalno izvještavanje. Publikacija će uskoro biti predstavljena javnosti i distribuirana svim medijima u BiH.
Na sjednici je potvrđeno i da će, po prijedlogu Delegacije EU, dva pomoćna saradnika početi s radom 20. oktobra kako bi pružali podršku u praćenju disciplinskih postupaka i izvještaja o radu tužilaštava i sudova.