Zakonske izmjene povećavaju davanja poreza, preduzetnici u neizvjesnosti

Zakonske izmjene povećavaju davanja poreza, preduzetnici u neizvjesnosti


Nove financijske obaveze za male preduzetnike u Republici Srpskoj

Od početka ove godine, mali preduzetnici u Republici Srpskoj suočeni su sa povećanim finansijskim teretima nakon što su stupile na snagu izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima, piše infobijeljina.

Cilj ovih izmjena je povećanje prihoda u državni budžet, a odnose se na sve preduzetnike, bez obzira da li obavljaju svoju djelatnost kao primarno ili dodatno zanimanje.

S promjenama zakona, preduzetnici će od januara morati izdvajati veće iznose za doprinose, a neki će se suočiti i sa povećanjem poreza. Novi zakonski okvir podiže maksimalni godišnji prihod za male preduzetnike sa 50.000 KM na 100.000 KM, uključujući prihode povezanih lica.

Povezana lica, prema zakonu, obuhvataju bračne i vanbračne partnere, djecu, roditelje, kao i braću i sestre koji žive u istom domaćinstvu sa preduzetnikom. Minimalni godišnji porez koji mali preduzetnici moraju platiti udvostručen je – sa 600 KM na 1.200 KM.

Izuzetak od ovog pravila su najmanji preduzetnici čiji prihodi ne prelaze 50.000 KM godišnje; oni će nastaviti plaćati 600 KM godišnje. Također, svi preduzetnici će morati nabaviti i održavati fiskalne kase.

Neki profesionalci poput veterinara, turističkih vodiča, inženjera, i drugih, sada se ne mogu kvalificirati za status malog preduzetnika i podliježu oporezivanju od 10% na dobit.

Ove izmjene su već dovele do toga da neki preduzetnici odjavljuju svoju djelatnost, dok drugi čekaju na detaljnije smjernice i podzakonske akte koje treba da razjasne nove odredbe. Mali preduzetnici su imali priliku dati svoje prijedloge na pet nacrta pravilnika koje je pripremilo Ministarstvo privrede i preduzetništva, obuhvaćajući različite aspekte preduzetničke djelatnosti.

“Kada sam pokrenuo samostalnu preduzetničku djelatnost kao mali preduzetnik u stambenom prostoru, mogao sam da navedem da ću se baviti sa mnogo djelatnosti, s tim da jednu navedem kao pretežnu od koje ću najviše zarađivati. Ima mnogo otvorenih pitanja. Da li se preregistrovati, izbrisati neke djelatnosti ili ih ostaviti? Zakon to ne definiše, a u Poreskoj upravi još ne znaju kako će tumačiti. Nezvanično, kako te službenik prilikom provjere zahtjeva za malog preduzetnika procjeni , tako će i odrediti status. Ali, razlika u stopi poreza dva i 10% nije mala.”, kaže Srđan D. iz Banja Luke koji je prije godinu dana registrovao samostalnu djelatnost kao mali preduzetnik.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija