Zaposleni u državnim institucijama izašli na proteste. Žale se na male plaće
Članovi Sindikata državnih službenika i zaposlenika u institucijama BiH počeli su protest ispred zgrade Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine uoči sjednice Zastupničkog doma bh. Parlamenta na čijem je dnevnom redu budžet BiH za ovu godinu.
Na proteste je izašlo nekoliko desetaka radnika.
Zaposleni u državnim institucijama prvenstveno traže usvajanje budžeta koji će predvidjeti veće osnovice za njihove plaće. Nezadovoljni su i jer nemaju potpisan kolektivni ugovor.
Istakli su da, prema budžetu koji je u parlamentarnoj proceduri, osnovica za plaće iznosi 475 KM, nije uvećavana posljednjih deset godina i ugrožava im egzistenciju, te su ogorčeni zbog ovakve politike vladajućih stranaka navodeći da ih omalovažava.
No usvajanje i takvog budžeta, sa osnovicom kojom su službenici nezadovoljni, je upitno. Stranke iz RS-a bojkotuju rad institucija BiH i shodno tome njihovi zastupnici, prema najavama, neće biti ni na današnjoj sjednici Zastupničkog doma.
Problem je i to što krajem septembra istječe odluka o privremenom finansiranju institucija BiH, a novu treba donijeti Vijeće ministara BiH, ali predsjedavajući Zoran Tegeltija (SNSD) odbija sazvati sjednicu.
Bez budžeta ili odluke o privremenom finansiranju zaposleni u institucijama BiH neće više moći dobijati plaće, a neće biti ni finansiranja institucija.
Sanja Skočir, predstavnica zaposlenih u Centru za uklanjanje mina BiH (BHMAC), istakla je da su niske plaće osnova nezadovoljstva, a problem je i neadekvatno osiguranje terenskih radnika.
– Ljudi su svakodnevno na terenu, u opasnosti, nemamo osiguranja – dodala je.
Rekla je da traže potpisivanje kolektivnog ugovora jer su ovako nezaštićeni i da je žalosno što su jedini u Evropi bez kolektivnog ugovora.
– Protest je jedini način da poslodavac shvati da postojimo jer imamo utisak da niko ne zna da mi ovdje radimo – naglasila je Skočir.
Istakla je da niko ne zna kako dalje ako ne bude ni budžeta ni privremenog finansiranja.
Ranka Gorišić, zaposlena u Službi za zajedničke poslove institucija BiH, ima plaću od 475 KM, i petoročlanu porodicu. Ima 21 godinu staža i kaže da su im tri puta smanjivali plaću. Ogorčena je jer istovremeno parlamentarci imaju između 6.000 i 8.000 KM.
– Sramota. Dala bih ja njima svoju plaću da vide kako je – kazala je.
Okupljeni su naglasili da neće odustati i da su spremni i tužiti.
Stranke iz RS-a odlučile su bojkotovati rad institucija BiH krajem jula, nakon što je tadašnji visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko nametnuo dopune Krivičnog zakona BiH kojim se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida i ratnih zločina te veličanje ratnih zločinaca, javlja Faktor.