Zbog kršenja mjera o “zaključavanju cijena”: Kazne u iznosu od 143.000 KM!
Nadzor nad primjenom odluke Vlade FBiH traje do kraja maja, kazne i do 30.000 KM
Nakon što je stupila na snagu Odluka Vlade Federacije BiH o neposrednoj kontroli cijena, kojom se ograničava visina maloprodajnih cijena za 65 proizvoda iz dvije kategorije, inspektori tržišno-turističke inspekcije Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS pojačali su kontrole maloprodajnih objekata radi zaštite potrošača i stabilizacije tržišta.
Kako se navodi u saopćenju iz KUIP-a KS, trgovci su u obavezi da za artikle koji potpadaju pod mjeru ograničavanja cijena, odrede cijene koje ne prelaze maksimalno dozvoljeni nivo za barem jednu vrstu artikla iz svake kategorije, ukoliko ih imaju u ponudi.
“Osim toga, trgovci su dužni uz maloprodajnu cijenu jasno, vidljivo i čitko istaći vizuelnu identifikacijsku oznaku, te na ulazu u prodajni objekat ili na drugom mjestu unutar prodajnog objekta i na internet stranici, ako je uspostavljena, jasno, vidljivo i čitljivo istaći plakat koji sadrži minimalno vizuelnu identifikaciju i spisak artikala sa navedenom (redovnom) cijenom i ‘Zaključanom cijenom’ istog proizvoda.”
U periodu od samo šest dana, inspektori su izvršili 65 inspekcijskih nadzora, fokusirajući se isključivo na provođenje navedene odluke. U tom vremenu izdali su čak 48 prekršajnih naloga, čiji ukupni iznos doseže 143.000 KM.
Nadzori će, kako poručuju iz KUIP-a KS, trajati do kraja maja – kada prestaje primjena odluke.
“Kao jedan od subjekata koji je odgovoran za zaštitu potrošača u Kantonu Sarajevo inspektori će poseban fokus staviti na kretanje cijena, odnosno na kontrolu primjene predmetne odluke kod subjekata nadzora sve do kraja maja tekuće godine, do kada će se ona primjenjivati.”
Ukoliko inspektori utvrde kršenje propisa, predviđene kazne su značajne: za pravne subjekte kazne se kreću od 6.000 do 30.000 KM, za odgovorne osobe unutar firmi od 1.000 do 3.000 KM, dok poslodavci kao fizičke osobe mogu biti sankcionisani s iznosom od 1.000 do 2.000 KM.
Također, oglašavanje koje nije u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača u BiH takođe može biti kažnjeno.
“Ukoliko oglašavanje proizvoda i usluga nije u skladu sa odredbam člana 29. Zakona o zaštiti potrošača u BiH, koji zabranjuje oglašavanje na način da bi izostavljenjem, nedorečenošću ili pretjerivanjem dovelo potrošača u zabludu, ono se može sankcionirati novčanom kaznom koja za trgovca-pravnu osobu iznosi od 4.000 KM do 8.000 KM, a za odgovornu osobu u pravnom subjektu u iznosu od 1.000 KM do 2.000 KM”, zaključeno je u saopćenju KUIP-a KS.