Žele manje ovisiti o ruskim energentima: U Njemačkoj razmišljaju o produženju upotrebe nuklearki
U Njemačkoj traju rasprave o načinima kako bi se ublažio drastični porast cijena energenata i dugoročno smanjila zavisnost o ruskim izvorima, a razmišlja se i o produženju roka do kojeg bi njemačke nuklearne elektrane trebale biti isključene.
“Tehnički je moguće nuklearne elektrane duže ostaviti u funkciji, pitanje želimo li to je političke prirode”, rekao je bavarski premijer Markus Soeder u razgovoru za jutarnji program ZDF-a.
On smatra da bi produženje rada nuklearnih elektrana za tri do pet godina pomoglo u procesu smanjenja zavisnosti o ruskim energentima, uz istodobno očuvanje klimatskih ciljeva.
Trenutno su još samo tri njemačke nuklearne elektrane u pogonu, i to do kraja ove godine.
Krajem prošle godine su iz energetske mreže isključene tri nuklearne elektrane.
Odluka o izlasku Njemačke iz snabdijevanja energijom preko nuklearki donesena je 2011. nakon katastrofe u japanskoj Fukušimi.