Nakon smrti djevojčice iz Kaknja, privatne zdravstvene ustanove pod posebnom kontrolom

Nakon smrti djevojčice iz Kaknja, privatne zdravstvene ustanove pod posebnom kontrolom


Više od stotinu privatnih zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo, jednom od deset kantona u Federaciji BiH, radi nezakonito, s obzirom na to da nisu izvršile obavezu verifikacije medicinske opreme.

Ovo je za Radio Slobodna Evropa (RSE) izjavio u ponedjeljak, 15. novembra, ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić.

Među njima su i privatne ordinacije u Sarajevu, u kojima je prije nekoliko dana operirana dvoipogodišnja djevojčica koja je 14. novembra preminula u Kliničkom centru Sarajevo. To je potvrđeno iz “Verlaba”, jedine laboratorije u Bosni i Hercegovini (BiH) za verifikaciju osoblja i opreme ordinacija.

Djevojčica iz Kaknja, u srednjoj Bosni, preminula je tri dana nakon što je, zbog korekcije spuštenog očnog kapka, operirana u privatnoj ordinaciji u Sarajevu.

“Zdravstvene ustanove, koje su u fokusu, uopće se ne nalaze u našoj bazi verifikovanih ustanova. To znači da iste nisu ni prijavile medicinske uređaje, a samim tim da ih nisu ni zakonski verifikovali. Zakon je jasan. Ukoliko neko koristi neverifikovanu medicinsku opremu, to znači da pruža tretman i dijagnostiku sa zakonski neispravnom opremom”, naveli su iz laboratorije “Verlab” u saopćenju za javnost.

U ovoj laboratoriji sačinili su, također, listu zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo koje iz vršavaju zakonske obaveze. Na listi onih čiji uređaju su verificirani su 73 ustanove.

Medicinski uređaji čija je obavezna verifikacija određena Zakonom o mjeriteljstvu BiH su EKG uređaji, pacijent monitori, defibrilatori, respiratori, anesteziološke mašine, inkubatori za bebe, infuzomati, perfuzori, dijalizni aparati, terapeutski ultrazvuci i mjerila krvnog pritiska.

U Zakonu je navedeno da se medicinski uređaji koji nisu verificirani ne smiju upotrebljavati, jer se smatraju neispravnim.

Policija i Tušilaštvo KS istražuju smrt djevojčice iz Kaknja
Dvoipogodišnja djevojčica pregledana je u u četvrtak, 11. novembra, u jednoj privatnoj ordinaciji, a operirana u prostorijama druge.

Operativni zahvat izveden je pod totalnom anestezijom, ali došlo je do komplikacija. Djevojčica je pala u komu i prevezena je u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS), gdje je u nedjelju preminula.

Slučaj njene smrti ispituje policija, te Tužilaštvo Kantona Sarajevo, koje je naložilo obdukciju tijela.

“Nakon analize prikupljene medicinske dokumentacije, nalaza obdukcije, potrebnih vještačenja, analize izjava više osoba, te drugih radnji dokazivanja koje se poduzimaju, bit će utvrđeno da li ima elemenata krivične odgovornosti vezano za liječenje i smrt djevojčice”, saopćilo je kantonalno Tužilaštvo.

Na zahtjev Ministarstva zdravstva KS, inspekcija kontrolira tri privatne ordinacije čije osoblje je bilo uključeno u operativni zahvat.

Iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove saopćili su da se provode inspekcijski nadzori u Specijalističkoj oftalmološkoj ordinaciji “Dr Halimić”, “Privatnoj ordinaciji za anesteziju i terapiju bola Prim. dr Suad Rožajac” i Privatnoj stomatološkoj ordinaciji “Bejtović”.

U ovim ordinacijama nisu bili dostupni na pozive za razgovor za RSE.

Ko kontroliše rad privatnih ordinacija?
Dva inspektora u Kantonu Sarajevo provela su u ovoj godini ukupno 444 inspekcijska nadzora u zdravstvenim ustanovama u KS.

Izdata su 73 rješenja o otklanjanju nedostataka, osam rješenja o privremenoj zabrani rada i 31 prekršajni nalog u iznosu 76.800 maraka (oko 39.000 eura).

Edin Forto, kantonalni predsjednik Vlade, na facebook profilu Kantonalne vlade je napisao kako će “zatvoriti sve klinike i ordinacije koje nemaju svu potrebnu dokumentaciju za zakonski potpuno čisto poslovanje”.

“Iskreno želim da pravda u vezi s djetetom izađe na vidjelo i da se to nikad više nijednom djetetu ne ponovi. Ne samo da želim, nego ću i uraditi sve na tom polju. Nemamo još potpun uvid u inspekcijske i druge nalaze u vezi s ovom tragedijom, ali ćemo postupiti u skladu s onim što ti nalazi budu tvrdili. Zatvorit ćemo sve klinike i ordinacije koje nemaju svu potrebnu dokumentaciju za zakonski potpuno čisto poslovanje”, naveo je Forto.

Liječnica bez licence
BiH nema državno ministartsvo zdravstva. Sektor zdravstva u nadleženosti je entiteta Republika Srpska, dok entitet Federacija BiH dijeli ovu nadleženost sa deset kantona.

Dozvole za rad i inspekcijski nadzor nad privatnim zdravstvenim ustanovama u nadležnosti je kantona.

Sarajevski liječnik Dragan Stevanović ističe za RSE da su sistemske promjene u zdravstvu nužne kako se tragedije više ne bi ponavljale.

Potrebna su, kako kaže, promjene propisa, te vraćanje ministarstvima zdravstva mogućnosti inspekcijskog nadzora, kao i uvođenje reda u rad ljekarskih komora.

“Tragedije se uvijek dešavaju i u najoptimalnijim uslovima, ali se ne smiju dešavati zbog nemara ili propusta. Jedna je situacija kad sve poduzmete po procedurama i protokolima, uz sve mjere opreza, a druga kad dođe do tragedije zbog namara, trke za profitom ili neregulisanih propisa. Ukoliko ne preduzmemo radikalne mjere u uređivanju stanja u našem zdravstvenom sistemu, ove situacije će nam se ponavljati i tragedije su neizbježne”, upozorava Stevanović.

Nakon smrti djevojčice iz Kaknja, ministar zdravstva KS Haris Vranić najavio je pojačane inspekcijske kontrole u zdravstvenim ustanovma.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija