Benzin i dalje ispod 3 KM, a dizel ide prema 4 KM

Foto: Shutterstock

Prema podacima sa aplikacije Federalnog ministarstva trgovine, litar dizela u Sarajevu jutros košta od 3,36 KM, dok je najviši iznos 3,61 KM. Benzin je i dalje ispod 3 KM, i kreće se od 2,76 do 2,96 KM po litri.

U Mostaru litar dizela košta od 3,41 do 3,61 KM, a benzina od 2,76 do 2,91 KM. U Tuzli dizel varira od 3,26 do 3,61 KM po litri, a benzin od 2,66 do 2,96 KM po litri.

U Zenici najjeftiniji litar dizela košta 3,46 KM, a najskuplji 3,61 KM. Benzin je od 2,81 do 2,91 Km po litri. U Bihaću cijena dizela varira od 3,46 do 3,56 KM po litri, a benzina 2,81 do 2,91 KM po litri.

Posljednje u nizu loših vijesti stižu iz Evropske unije, čije su članice dogovorile osmi paket sankcija Rusiji, koji podrazumijeva ograničenje cijena prodaje ruske nafte, dok istovremeno grupa država izvoznica nafte OPEC+ od početka novembra smanjuje proizvodnju za dva miliona barela dnevno.

Stručnjaci su uvjereni da je BiH pred velikim izazovima i problemima te da je uz trenutnu situaciju neminovno poskupljenje goriva.

Podsjetimo, države EU postigle su načelni dogovor o novim sankcijama Rusiji (osmi paket), koji uključuje ograničenje cijena prodaje ruske nafte i to trećim zemljama (države koje nisu u EU), a ova mjera trebalo bi da stupi na snagu od 1. decembra.

Usvojeni paket uvodi ograničenje cijena za pomorski transport ruske nafte za treće zemlje i dalja ograničenja pomorskog transporta sirove nafte i naftnih derivata u treće zemlje, što najviše pogađa brodsku industriju Malte, Grčke i Kipra, koje su izrazile zabrinutost ovakvom odlukom, jer njihovi tankeri prevoze većinu ruskih energenata tzv. trećim zemljama.

Upravo zato, na žestokom udaru mogla bi se naći i Srbija, jer, iako je EU zasad odložila odluku o mogućem izuzeću zapadnog Balkana iz zabrane uvoza ruske nafte, ta mogućnost je i dalje otvorena i biće definisana prije nego što zabrana zvanično stupi na snagu, a to je početak decembra.

“Prije 1. decembra moraćemo da odlučimo da li će Hrvatska moći da i dalje uvozi rusku naftu pomorskim putem i zatim je dostavlja drugima na zapadnom Balkanu”, saopštio je jedan EU zvaničnik iz Brisela.

Svi zainteresovani mogu se priključiti BESPLATNO na OVOM linku, uz aktivno učešće u dijeljenju informacija sa ostalim članovima! Pristupiti možete jednostavno i porukom na naš Viber broj + 387 62 59 69 79