Dodik podigao buru izjavom o bogatim slavskim trpezama

Dodik podigao buru izjavom o bogatim slavskim trpezama


Izjava predsjednika Milorada Dodika o bogatim slavskim trpezama izazvala je polemike na društvenim mrežama i među građanima.

Neki podržavaju Dodikovu tvrdnju, ističući da se hrana često baca dok drugi imaju malo ili ništa za jesti. S druge strane, mnogi se suprotstavljaju ovoj izjavi, tvrdeći da način proslave slave nije pokazatelj standarda života te da građani žele dostojanstveno obilježiti svoje slave, bez obzira na ekonomske teškoće.

I predsjednica opozicionog Narodnog fronta, Jelena Trivić, kaže da način proslave nije nikakav dokaz blagostanja nacije.

– Iako su za slavu jedino neophodni svijeća, tamjan, vino, koljivo i slavski kolač, većina naših domaćina se istina potrudi da slava bude gozba. Naš narod je takav, kad gosti već dolaze, žele da to bude na nivou. To nije dokaz nikakvog blagostanja nacije. Ono što nerijetko stoji iza bogate slave jesu sredstva obezbijeđena dizanjem kredita. Treba vidjeti kako narod živi ostalih 364 dana u godini. Možda Dodik misli da nije dovoljno osiromašio narod, pa čeka da se slave stvarno svedu na koljivo i vino da bi on bio zadovoljan u ispunjavanju svoje misije najvećeg srpskog izdajnika i neprijatelja vlastitog naroda – kaže Trivićeva za Srpskainfo.

Dodikova izjava, ako uđete u njenu dubinu, dodaje Trivićeva, pokazuje koliko on u stvari “prezire naš narod”.

– Možda se trebamo zapitati u koliko kuća će se nastaviti slaviti slava u Mrkonjiću, Čelincu, Kneževu ili Čajniču, a koliko u Ljubljani, Kranju, Beču, Gracu, Lincu, Padovi, Minhenu, Frankfurtu i drugim mjestima širom svijeta – naglašava Jelena Trivić.

Prema računicama domaćina još prije posljednjeg talasa poskupljenja, jedna malo “opremljenija” slavska trpeza za oko 30-40 gostiju u prosjeku košta oko 1.400 KM.

Sada će trošak sigurno biti veći, ako ni zbog čega drugog onda zbog toga što se očekuje drastično poskupljenje prasića u odnosu na prije nekoliko godina.

– Ove godine hrana je drastično poskupjela, i to sve prehrambene namirnice. Naravno da to opterećuje veliku većinu građana, a posebno one koji u krugu porodice, prijatelja i komšija proslavljaju svoje krsne slave i koji moraju da pripreme kompletnu slavsku trpezu. A kad za jedan dan slavlja morate da obezbijedite 1.000 do 1.500 KM, ponekad i više, jasno je koliki je to udar na kućne budžete ljudi koji imaju mala primanja, a kojih je u našoj državi najviše. Ali, znate kako kažu – ne pravi pitu ko ima, već ko je naučio – ranije je kazala izvršna direktorka Udruženja građana „Oaza“ Trebinje Nedeljka Ilijić.

Oni koji se zadužuju uglavnom pribjegavaju brzoj proceduri u mikrokreditnim organizacijama, iako je kod njih zaduživanje najskuplje.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija