Evropa daje 30 milijardi eura za Balkan

Gotovo 30 milijardi eura ukupni je iznos novog sedmogodišnjeg ekonomskog i investicijskog plana Europske unije (EIP) za regiju, koji će u fokusu imati zelenu i digitalnu tranziciju, povezanost i ekonomski rast, a njime će Bosna i Hercegovina imati povijesnu priliku unaprijediti ukupnu ekonomsku situaciju, ali i infrastrukturu.

Upravo u cilju upoznavanja s potencijalima ovoga plana, EU je pokrenuo kampanju “#EUiTi – Zajedno možemo” širom regije zapadnog Balkana, a ona će promovirati mogućnosti i prioritetne projekte koji će se realizirati u regiji kao dio ekonomskog i investicijskog plana EU-a za regiju. Ova podrška je bez presedana i ima za cilj pomoći regiji kako bi izišla jača iz pandemije i pružila mogućnosti za budući rast te približiti zapadni Balkan EU-u.

Podrška uključuje značajna ulaganja za rješavanje ekoloških i klimatskih izazova, nadogradnju digitalne infrastrukture i povećanje potencijala rasta digitalne ekonomije, održivu saobraćajnu infrastrukturu kako bi se omogućile bolje veze u regiji i s EU-om te prelazak na čistu energiju i postupno ukidanje ugljena, kao i bolje korištenje obnovljivih izvora.

Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, prilika se otvara u nekoliko inicijativa, a među njima je vodeća inicijativa 2 o povezivanju sjevera i juga, a u njoj je planiran završetak 75% glavnog cestovnog koridora sjever – jug koji povezuje glavne gradove srednje Evrope, preko Sarajeva do Luke Ploče. Također se planira unaprjeđenje željezničke veze duž istog koridora. Vodeća inicijativa 5 pak predviđa dovršetak interkonekcije za plin BiH – Hrvatska. Inicijativa 8 pak odnosi se na daljnji razvoj digitalne infrastrukture, dok ona broj 9 za cilj ima povećanje iznosa bespovratnih sredstava za potporu privatnom sektoru, piše Večernji list BiH.

Ovakva prilika svakako je poticaj domaćim institucijama vlasti da fokus djelovanja usmjere na provedbu nužnih ekonomskih reformi kako bi realizaciju ovoga europskog plana pratili i adekvatni potezi unutar BiH, a sve u cilju stvaranja dugoročno otpornije ekonomije uz jačanje infrastrukturne osnove..

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

Svi zainteresovani mogu se priključiti BESPLATNO na OVOM linku, uz aktivno učešće u dijeljenju informacija sa ostalim članovima! Pristupiti možete jednostavno i porukom na naš Viber broj + 387 62 59 69 79