Foto: Trebević Hills
Iz Trebević Hillsa poručili: Nismo prekršili ništa, pravo pitanje je šta su nadležni uradili po tom pitanju

Iz Trebević Hillsa poručili: Nismo prekršili ništa, pravo pitanje je šta su nadležni uradili po tom pitanju


Nakon što je javnost, a posebno stanovnici u blizini gradilišta, izrazila zabrinutost, menadžment stambeno-poslovnog kompleksa Trebević Hills oglasio se i poručio da prilikom izvođenja radova nisu prekršili nikakve propise.

“Naprotiv, uložili smo toliko znanja, radnih sati, materijala, novca i poduzeli takve mjere, da sve to, u pozitivnom smislu, čak i nadilazi propisano. Kako bismo osigurali statičku stabilnost kompleksa, dva puta smo izvršili geofizička istraživanja, uradili smo elobarate zaštite putnog pojasa Zlatište – Brus i zaštite temeljnje jame na Institutu za geotehniku i geologiju Građevinskog fakulteta Univerzitetu u Sarajevu.

Napravili smo stotinjak ispitnih hidrogeoloških bušotina. Analizu smo proveli na Građevinskom Institutu u Tuzli. Izgradili smo 160 šipova, širine jednog metra, dužine od 16 do 30 metara, što su građevinski poduhvati koji su svojom kvalitetom i statičkim dosegom neviđeni na našim prostorima.

Osim što to radimo zbog samog kompleksa i sigurnosti njegovog vječnog korištenja kada bude finaliziran, čak deset miliona maraka uloženo do sada u ovakve vrste građevinskih radova i zbog okruženja, odnosno zbog očuvanja prirode i statike tla”, piše se u saopćenju.

Ističu da im je prioritet očuvanje prirodnog ambijenta, po kojem je Trebević Hills već prepoznat kao jedinstven. Također, žele otkloniti i najmanju sumnju da bi izgradnja mogla narušiti vegetaciju i zemljište.

“Bitno nam je sačuvati prirodni ambijent po kojem je Trebević Hills već sada prepoznat kao unikatan, ali i otkloniti i minimum sumnje da njegova izgradnja može destruirati vegetaciju i zemljište. Trebević Hills rađen je na identičan način kao isti hotelski i stambeno-poslovni kompleksi na svjetskim destinacijama. Ono što viđamo na najpoznatijim skijaškim i planinskim destinacijama, ambijentalno i statički uklopljeni objekti, imat ćemo i nadomak Sarajeva”, dodali su.

Demantirali su sve tvrdnje o kršenju propisa tokom gradnje na Trebeviću.

“Konkretno, za navode da odlaganje zemljišta može ugroziti sliv Bistričkog potoka, treba reći da su oni hipotetički. Tu konstrukciju ‘moglo bi’ koriste i oni koji su nas pokušali dovesti u vezu sa ugrožavanjem hidrološkog sistema, a onda i imovinom građana. Snimci iz Bistričkog potoka pokazuju da su u njemu određeni dijelovi izrezanog drveća i kamenja, a koje smo mi zatekli u stanju kakvo jeste već godinama. Naime, to su elementi koji su od 1992. do 1995. godine bili korišteni prilikom utvrđivanja tranšea, rovova i bunkera. Linija razgraničenja nalazila se upravo na mjestima gdje se sačinjeni ti snimci. To je i vidljivo po njihovom obliku, a što su elementi ne duži od dva metra, ne većeg prečnika od 25 centimetara. To nisu dijelovi drveća koje se nalazilo prije godinu dana na mjestu gradnje. Dakle, dominantan dio materijala u potoku nema porijeklo koje se može dovesti u vezu sa našim aktivnostima”, kazali su.

U vezi sa zabrinutostima stanovništva zbog rasjeda zemljišta iznad naselja Bostarići, navode da ti rasjedi nisu nastali kao rezultat njihovih aktivnosti.

“Čak i linija pucanja zemljišta, u pravcu sjever – jug, ukazuje da su oni prouzrokovani drugim faktorima, a ne zbog odlaganja zemljišta. Na mjestu odlaganja po Regulacionom planu Opštine Istočni Stari Grad nalazit će se parking koji građani i danas koriste u blizini budućeg objekta. Bitno je naglasiti da postoji čitav zeleni pojas između gradilišta i objekata u Bostarićima. On je širok oko 200 metara. Tu šumu čini skoro u potpunosti odraslo drveće što eliminiše tvrdnje da je gradnjom uništena vegetacija koja je bitan element za očuvanje statike tla. Naglašavamo da su objekta i mjesto odlaganja zemljišta isuviše udaljeni od potencijalnih kriznih tačaka a da bi bili uzrok njihovog potencijalnog eskaliranja. Važno je napomenuti da kišne vode pronalaze put ispod glavne ceste, i prave pukotine tla te da te pojave nisu povezane sa našom gradnjom”, izjavljeno je.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija