Radnika ni za lijeka: Poslodavci ni platama ih ne mogu zadržati

Radnika ni za lijeka: Poslodavci ni platama ih ne mogu zadržati


To da su na brojnim građevinskim projektima u našoj zemlji angažirani radnici iz Nepala, Bangladeša, Pakistana i drugih zemalja, a da naši kuhari i konobari više neće da rade u BiH ni za evropske plaće – nije vijest.

Slobodni dani

Poznato je da se sve više firmi suočava s hroničnim nedostatkom radnika, pogotovo u sektoru građevinarstva, ali i da ih poslodavci ne mogu više privući samo „dobrim“ plaćama.

Tako radnici sve više, osim materijalne sigurnosti, traže adekvatne uvjete rada, razne stimulacije, poštivanje radnog vremena, slobodne dane…

Svjesni su toga i u jednoj od najvećih građevinskih kompanija u BiH, širokobriješkom „Heringu“, koji broji više od 300 radnika i gdje je zastupljenost stranih trenutno zanemariva. Iako je prva stavka plaća, kako objašnjava Amela Drežnjak, voditeljica upravljanja ljudskim potencijalima u ovoj kompaniji, bitni su i specifični uvjeti rada u tom posl za Avaz.

– Mi, također, dajemo naknade za otežane uvjete rada. Cijenimo gdje naši radnici rade, jesu li na terenu, je li u pitanju rad na visini od 25 metara i više, je li to rad u tunelu, dakle, to se dodatno boduje i automatski utječe na visinu primanja. Također, bitna je percepcija pravednosti u organizaciji, da radnik zna da je pošteno plaćen u odnosu i na svoje kolege i na konkurenciju – kaže nam Drežnjak.

Usto, bitno je radno okruženje, ali i, kako dodaje, napredovanje u karijeri, kako od pomoćnog radnika do majstora, grupovođe ili poslovođe tako i od inžinjera do voditelja gradilišta. Jer, kako naglašava, mora se napraviti i stimulativno i karijerno poslovno okruženje za pojedince.
Sve drugačije

Osim toga što ljudi traže zadovoljavajuća primanja, jasno je da traže i slobodno vrijeme. U tom smislu turnusi se dosta mijenjaju u odnosu na protekle godine.

– S obzirom na to da smo takva grana, moramo se više baviti, takoreći, i privatnim situacijama naših radnika nego firme koje nemaju terenaca i izazova kao mi – govori Drežnjak.
Majstori otišli

– Kakva je slika u građevinarstvu, govori činjenica da brojne naše firme imaju između 15 i 30 radnika. Tek rijetki imaju stotinu i više. Radne snage nema, majstora nema, otišli su ponajviše zbog političke i ekonomsko-socijalne situacije – kaže predsjednik Sindikata građevinarstva i industrije građevinskog materijala FBiH Murat Škamo.

Da bi zadržali radnike, posebno one koji su odvojeni od svojih porodica, poslodavci sve više prakticiraju produženje slobodnih dana.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija