(VIDEO) Napeta situacija na Kosovu: Skupina mladića ispred crkve uzvikuje “Kosovo je srce Albanije”

Navijači iz Prizrena uzvikivali su nadomak crkve Bogorodice Ljeviške “Kosovo je srce Albanije”.

Iz “Arpagjiket”-a kažu da je ovo reakcija na uzvikivanje grupe Srba “Kosovo je Srbija”, koja je juče oko 15 sati posjetila crkvu, fotografisala se ispred crkve i pjevala provokativne pjesme.

Saobraćaj je za to vrijeme, oko 15 minuta, ispred crkve zaustavila Kosovska policija, potvrdili su očevidci.

Pripadnici Kosovske policije neprestano čuvaju crkvu Ljevišku, koja se nalazi u historijskoj zoni Prizrena, prenosi Alternativna.

REAGIM“ Shqipërin e pa bërë , bëje të bëre ose vdis “ E ndjejm obligim kombëtar e moral që të jemi në shërbim të qytetit dhe atdheut sa herë të jetë nevoja , andaj sot me shkas të provokimit të armiqve tanë ishim në Kishën e Shën Prenës. Bëjmë thirrje organeve shtetërore që të jenë me kompetent në punën qe ata e sigurojn, kjo do të jetë hera e fundit qe merremi me akte të tilla. Ne si Ushtarët e qytetit të lidhjes do të jemi në vendin e ngjarjes gjatë tërë ditës deri sa të dalin armiqt nga aty ku jan strukur brenda kishës. Provokime të tilla nuk do të lejojm në asnjë mënyr !! 🇦🇱DJEMT BESNIK TË QYTETIT ANTIK. 🇦🇱

Gepostet von Arpagjik't Prizren (Official) am Sonntag, 4. Oktober 2020

Svi zainteresovani mogu se priključiti BESPLATNO na OVOM linku, uz aktivno učešće u dijeljenju informacija sa ostalim članovima! Pristupiti možete jednostavno i porukom na naš Viber broj + 387 62 59 69 79