Senad Hadžifejzović ne promoviše preparate za hipertenziju i hemoroide

Senad Hadžifejzović ne promoviše preparate za hipertenziju i hemoroide


Na Facebooku se dijele “deepfake” videosnimci na kojima bh. novinar Senad Hadžifejzović navodno promoviše preparate protiv visokog pritiska i hemoroida.

Na Facebook stranici BioHerbal+ 7.10.2023. godine objavljena su dva videosnimka (ovdje i ovdje). U jednom od njih voditelj “Centralnog dnevnika” FACE televizije Senad Hadžifejzović navodno preporučuje upotrebu kapsula za snižavanje krvnog pritiska i čišćenje krvnih sudova, dok u drugom preporučuje “lijek” za hemoroide.

Oba snimka odaju utisak vjerodostojnosti, s obzirom na to da prikazuju Hadžifejzovića u televizijskom studiju “Centralnog dnevnika” kako priča svojim prepoznatljivim glasom o navedenim preparatima i navodnom vlastitom iskustvu sa zdravstvenim tegobama.

U videosnimku u kojem se promoviše preparat za snižavanje krvnog pritiska HeartClean Hadžifejzović navodno govori sljedeće:

Uz pomoć doktora kojeg sam doveo u emisiju, saznao sam za HeartClean kapsule Deutsche Nutrition i počeo sa korištenjem. Nakon što sam ispio kompletnu terapiju na doktorovu preporuku, moj krvni pritisak se stabilizovao, doveo u stanje normale.

U drugom snimku, u kojem se promoviše “lijek” protiv hemeroida HemoClean, Hadžifejzović navodno govori o tome da je neimenovani doktor prvi put u njegovoj emisiji predstavio metodu liječenja svraba, bola, peckanja ili krvarenja izazvanog hemoroidima te da ovaj “njemački lijek” ne samo da će pomoći nego se hemoroidi nikada neće vratiti.

Objave ovih snimaka na Facebooku ne sadrže nikakav opis, ali klik na opciju “Learn more” ili “Saznaj više”, koja se nalazi ispod snimaka, vodi na web stranice heartcleanbih.store, odnosno hemocleany.store. Na ovim se linkovima nalaze navodni tekstualni intervjui Senada Hadžifejzovića s doktorom Aleksandrom Miloševićem u kojima se “govori” o biopreparatu protiv hipertenzije HeartClean, odnosno “lijeku” protiv hemoroida HemoClean. I jedna i druga stranica, iako se nalaze na različitim linkovima, prikazuju istu stvar – navodni portal FACE televizije.

Videosnimci u kojima Senad Hadžifejzović navodno preporučuje navedene preparate ipak nisu autentični. Oni su napravljeni uz pomoć tehnologije (vještačke inteligencije) tako da izgledaju i zvuče kao da Hadžifejzović zaista izgovara riječi koje se čuju. Međutim, nisu u pitanju njegove stvarne izjave, već napisani tekst koji je tehnologija “izgovorila” njegovim glasom. Takvi snimci nazivaju se deepfake snimcima.

Riječ je o mašinski generisanim klipovima ili slikama u kojima se određenim akterima mijenjaju lice, tijelo ili glas, čineći tako da oni rade ili govore stvari koje nikada nisu uradili ili rekli, objašnjeno je na stranici Instituta Poynter.

Hadžifejzović je u “Centralnom dnevniku” koji je emitovan 7.10.2023. godine opovrgnuo da je na snimku na kojem se promoviše preparat za hipertenziju zaista on, a na portalu FACE televizije 8. oktobra objavljen je i članak o tome.

udući da bh. novinar nije promovisao HeartClean, može se zaključiti da Hadžifejzović nije promovisao ni “lijek” za hemoroide HemoClean, s obzirom na to da je također riječ o deepfake videosnimku objavljenom na istoj Facebook stranici.

Lažni intervjui na lažnom portalu

U spomenutom prilogu “Centralnog dnevnika” navedeno je i to da je tekstualni intervju Hadžifejzovića s doktorima lažan.

Pored videa koji je proizvod vještačke inteligencije i slika koje su fotošopirane, internetom kruže i lažni intervjui koje je sa doktorima navodno radio Senad Hadžifejzović upravo na temu učinkovitosti preparata koje internet prevaranti pokušavaju prodati građanima.

Osim toga, ono što “odaje” činjenicu da su i tekstualni intervjui u kojim se promovišu preparati također lažni jeste to što je doktor Aleksandar Milošević u jednom od njih predstavljen kao kardiohirurg, a u drugom kao “najpoznatiji profesor i ljekar u Bosni i Hercegovini”. Aleksandar Milošević zaista jeste ljekar, no riječ je o specijalisti urologije i seksologije iz Srbije, što se može doznati tek upisivanjem njegovog imena u internet-pretraživač. Google pretraga također pokazuje i da ovaj doktor u stvarnosti nikada nije promovisao nijedan od navedenih preparata (ovdje i ovdje).

Da tekstualni intervjui nisu objavljeni na stvarnom portalu FACE televizije, zaključuje se, prije svega, iz činjenice da se dva intervjua nalaze na potpuno različitim linkovima, kao i da se na stranicama na kojima su objavljeni ne može kliknuti na bilo šta drugo, poput rubrika ili naslovne stranice.

U prvom se intervjuu proizvod HeartClean ne klasifikuje kao “lijek”, već kao “preparat” za snižavanje krvnog pritiska i čišćenje krvnih sudova. Međutim, u drugom intervjuu se za proizvod HemoClean tvrdi da je u pitanju “lijek” koji je navodno prošao sva klinička ispitivanja i čija se proizvodnja odvija u Minhenu. Ove se kapsule, pak, ne nalaze na spisku lijekova s dozvolom za stavljanje u promet bh. Agencije za lijekove i medicinska sredstva, pa tako o njegovom sastavu, sigurnosti i efikasnosti nema pouzdanih podataka.

Shodno činjenicama, objave oba videosnimka na Facebooku, kao i popratni tekstovi s izmišljenim intervjuima, dobijaju ocjenu lažna vijest.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija