Foto: Aarhus centar BiH
Građani na Blidinju protiv izgradnje vjetroparka: Zaštitimo našu prirodu

Građani na Blidinju protiv izgradnje vjetroparka: Zaštitimo našu prirodu


U subotu je Aarhus centar u BiH, zajedno sa građanima i ekološkim aktivistima, organizovao mirni skup u Parku prirode Blidinje kako bi izrazili svoje neslaganje s planovima za izgradnju vjetroparka na Štitaru, zaštićenom području unutar parka.

Na skupu su građani i predstavnici Aarhus centra održali govore u kojima su istakli štetne posljedice koje bi izgradnja vjetroparka mogla imati na okoliš, biodiverzitet i lokalnu ekonomiju. Apelovali su na nadležne institucije da preispitaju svoje odluke i zaštite jedinstveni prirodni resurs.

“Ovdje smo danas da pošaljemo jasnu poruku – park prirode Blidinje mora ostati zaštićeno područje. Izgradnja vjetroparka bi značila devastaciju ovog prelijepog krajolika i ugrožavanje brojnih biljnih i životinjskih vrsta koje ovdje žive,” izjavio je mještanin Zdravko Sabljo.

Posebnu zabrinutost izaziva plan da se vjetroturbina postavi na samo 270 metara od stambenih objekata, što bi moglo imati ozbiljne posljedice po zdravlje i kvalitet života lokalnog stanovništva. Osim toga, postoje i sumnje u legalnost projekta zbog mogućih koruptivnih radnji vezanih za planiranu sječu šume u Parku prirode Blidinje.

Građani su izrazili strah da su određeni interesni lobiji iskoristili svoj utjecaj kako bi gurali projekte koji bi inače trebali biti zabranjeni na ovom području. Ovo uključuje manipulaciju javnim informacijama, zaobilaženje potrebnih procjena utjecaja na okoliš te ignorisanje mišljenja lokalne zajednice i ekoloških stručnjaka.

“Izgradnja vjetroparka u ovoj zoni znači neizbježnu sječu velikih dijelova šume Štitara, otprilike 350.000 kvadrata šumskog zemljišta. Ovo će ne samo uništiti staništa mnogih životinjskih vrsta, već će i narušiti prirodnu ravnotežu i ekosistem cijelog područja,” naglasila je Iva Miličević, predstavnica neformalne grupe građana.

Borba za očuvanje Parka prirode Blidinje traje od 2013. godine, ali građani ne odustaju u svojim nastojanjima da odbrane ovo prirodno blago. Upornost i jedinstvo lokalne zajednice i ekoloških aktivista pokazuje koliko je važno zaštititi ovakva područja.

“Blidinje je naše blago koje moramo očuvati za buduće generacije. Ovdje se ne radi samo o lokalnom problemu, već o globalnom pitanju očuvanja prirodnih resursa,” poručuje Mirko Rajić, mještanin Poklečana i pčelar.

Aarhus centar u BiH upućuje jasnu poruku Federalnom ministarstvu okoliša i turizma: “Nužno je izvršiti adekvatnu procjenu utjecaja na okoliš. Vjetropark ne treba graditi ni u blizini, a kamoli unutar Parka prirode Blidinje.”

Protesti su pokazali snagu i jedinstvo građana u borbi za očuvanje okoliša. Iz Aarhus centra najavili su nastavak aktivnosti i apelovali na sve građane da se pridruže u daljnjim naporima za zaštitu ovog dragocjenog prirodnog resursa.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija