BHRT: Slijedi nam gašenje ako se ne uspostavi drugačiji način raspodjele RTV takse

BHRT: Slijedi nam gašenje ako se ne uspostavi drugačiji način raspodjele RTV takse


Finansijska situacija na Radioteleviziji Bosne i Hercegovine (BHRT) je ozbiljna i ovom emiteru slijedi gašenje, ako se ne uspostavi drugačiji način raspodjele RTV takse. U Novu godinu Javni servis BiH ulazi sa velikom neizvjesnošću i za sada niko ne može reći da li će i kada ovo pitanje biti riješeno, javlja BHRT.

Upravni odbor BHRT-a mora biti uporniji u namjeri da se trajno riješi problem finansiranja Javnog servisa, kroz nove Zakone koji bi sva tri javna emitera zadovoljilo u kontekstu isplate RTV takse, stav je novinarke Rubine Čengić. Ona, između ostalog, smatra da je u ovom slučaju i pravosuđe zakazalo.

“Ovdje prije svega moraju reagovati sudovi, moraju reagovati inspekcije i moramo podsjetiti građane zapravo zašto je javni sistem za emitovanje važan. Javni sistem bi trebao da bude simbol profesionalnog i odgovornog obavještavanja i informisanja svih građana, bez obzira na to gdje žive, kako se zovu, kojem narodu pripadaju itd. Trebala bi da bude simbol propitivanja svih odluka institucija vlasti u BiH. Nažalost, mi imamo prevelik broj političara kojima to nije cilj.”, kaže Čengić.

Pojedini ministri u Vijeću ministara BiH podržavaju novi način raspodjele RTV takse. Ipak, u novu 2024. godinu ulazimo bez odgovarajućeg dogovora o njenoj raspodjeli. Niko ne može potvrditi da li će i kada ovo pitanje biti riješeno. Podrška je prisutna, no izostaju koraci, oni konkretni.

“Jako sam zabrinuta za kvalitet medijskih sadržaja jer ona medijska kuća koja bi trebala da bude reper kvaliteta, koja bi trebala da bude uzor se ustvari od samog osnivanja mora svakodnevno boriti za goli opstanak. Kao građanka sam sluđena.”, govori Milkica Milojević, novinarka.

Borba za opstanak i stabilno finansiranje javnog servisa BiH traje godinama. Obećanja o rješenju ovog pitanja je bilo, kao i tvrdnji da Bosna i Hercegovina ne može opstati bez javnog servisa, te da se nešto mora riješiti. Do danas nije riješeno. Za više od 800 zaposlenih posao i plata postali su neizvjesni.

“Pitanje javnog servisa nije političko pitanje, to je pitanje opstojnosti Bosne i Hercegovine. U svakoj normalnoj zemlji, javni servis je sastavni dio države, i potom je država prepoznatljiva, odnosno jedan od prvih stubova koje prepoznaješ gdje god da dođeš, a ja kao neko ko stalno putuje prva adresa gdje tražim informaciju jesu informacije van zemlje od njihovih javnih servisa, pa tako i u BiH.”, kaže Anisa Mahmutović, novinarka.

“Nažalost i sam sam kao član Upravnog odbora prije izvjesnog vremena svjedočio jednoj pravoj agoniji u kojoj se godinama nije moglo postići rješenje. Nepostojanje saglasnosti ili volje političkih stranaka, predstavnika tri naroda su zapravo rezultirali svemu ovome što se događa sa BHRT-om.”, kaže Zoran Krešić, novinar.

Godinama BHRT ne dobija dio pretplate koji se prikupi na teritoriji Republike Srpske i sada je taj dug prema Televiziji Bosne i Hercegovine veći od 80 miliona maraka. S druge strane, Federalna TV nezakonito uzima pripadajuću taksu od RTRS-a koju gomila na svoj račun, težak do danas 20 miliona maraka, a BHRT tone u dubiozu i ispunjava sve obaveze prema državi. U Novu godinu Javni servis ulazi sa velikom neizvjesnošću o pitanju svog opstanka.

 



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija