Foto: Dron.ba
(FOTO) Prijeti li Zenici katastrofa daleko veća od Jablanice?

(FOTO) Prijeti li Zenici katastrofa daleko veća od Jablanice?


Najveća tragedija zbog prirodne katastrofe desila se prošle sedmice u Hercegovini, a najgore su prošla naselja u Donjoj Jablanici. I dok brojimo mrtve, iščekujući da će se desiti čudo, analiziramo i druga područja u Bosni i Hercegovini gdje bi se sličan događaj mogao ponoviti.

Uzorak je ponovo isti, ilegalni kamenolomi, ali i vršenje ilegalnog iskopa ruda iznad gusto naseljenih područja.

Riječ je naselju Tetovo, ali i svim okolnim naseljima u kojima živi na hiljade stanovnika Zenice. Naime, stanovnici ovih naselja već mjesecima upozoravaju na ilegalne rudnike koji iznad njihovih naselja nastaju svakodnevno. O razmjerama iskopavanja ćemo pisati nešto kasnije.

Građani Jajca u panici: “I mi imamo rudnik i kamenolom iznad glave”

U vrijeme vlasti općinskog načelnika Husejna Smajlovića (SDA) izvršena je sanacija zeničke sanitarne deponije Siđe. Na ovom mjestu su uložena milionska sredstva, angažovana firma evropskog renomea kako bi problem bio riješen na ekološki način.

Samo nekoliko stotina metara dalje nalazi se Industrijska deponija Rača. Ova deponija zauzima površinu od oko 700.000 m2, bila je aktivna nekoliko decenija, gdje je odlagan metalni otpad kompanije Željezara Zenica, danas ArcelorMittal Zenica. Godinama poslije mnogi Zeničani su upravo na ovoj lokaciji vršili manje iskope metalnog smeća, te isto prodavali u staro željezo.

Nekoliko kilometara dalje nalazi se zatvoreni Rudnik mrkolj uglja Stranjani. Na potezu od deponije Siđe i Rača na jednoj strani i rudnika Stranjani na drugoj strani, danas se vrše na stotine ilegalnih iskopa uglja. Razmjere ilegalnog iskopa su iz godine u godinu sve veća, a donosimo i ekskluzivne satelitske snimke koje pokazuju kako iznad gusto naseljenih područja Zenice depunuju na hiljade kubika zemlje koja jednog dana prijeti da će završiti u naselju Tetovo.

Stanovnici Tetova su očajni, posebno nakon nedavnih dešavanja u Jablanici, te ističu kako su navedene ilegalne radnje prijavljivali gradskim i kantonalnim inspekcijama, koje su pronalazile razloge da ne reaguju. Kada bi se desila situacija da inspekcije izađu na teren, iskopi ne bi prestajali, a ilegalci bi situaciju sa inspekcijom završili na sebi poznat način.

U nastavku vam donosimo satelitske snimke koje otkrivaju razmjeru ovih nelegalnih radnji. Na gradilištima se svakodnevno nalaze na desetine bagera, kopača, te kamiona koji skupljaju i odvoze rude, pri čemu iza sebe ostavljaju čitava brda iskopane zemlje.

POGLEDAJ GALERIJU


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija