Od svake neto plate u FBiH se izdvajaju sredstva za zaštitu od prirodnih nesreća: Gdje je nestalo 559 miliona KM?
U proteklih 10 godina u tom fondu je trebalo da bude 559 miliona KM!
U skladu sa Zakonom o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara, svi građani i kompanije u Federaciji Bosne i Hercegovine su obavezni izdvajati 0,5% od osnovice svoje neto plaće kao naknadu za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća. Taj novac je namijenjen isključivo za zaštitu i spašavanje od prirodnih katastrofa kao što su poplave i odroni.
Zakon također predviđa da se 20% prikupljenih sredstava raspoređuje u budžet Federacije BiH, 30% kantonima, a 50% općinama u kojima su sredstva ostvarena. U posljednjih deset godina u budžet Federacije prikupljeno je više od 110 miliona maraka (oko 55 miliona eura).
Međutim, poplave i odroni u BiH pokreću pitanje gdje su ta sredstva i kako se koriste. Prema podacima RSE, ukupno je u periodu od 2015. do 2024. godine prikupljeno 111,88 miliona KM na nivou Federacije, dok su kantoni dobili 167,83 miliona KM, a općine 279,71 miliona KM, što ukupno iznosi 559,42 miliona KM.
Uprkos ovim prikupljenim sredstvima, građani pogođeni poplavama i odronima često se pitaju kako i zašto nije bilo adekvatnog odgovora i gdje su sredstva koja su trebala biti iskorištena za njihovu zaštitu.
Organizacije poput Pomozi.ba, Gorske Službe Spašavanja i Crvenog križa su pokrenule akcije pomoći kako bi građani mogli pružiti podršku ugroženima, ali pitanje transparentnog korištenja prikupljenog novca ostaje otvoreno.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.