Ministrica Hota-Muminović (NiP) odlučila zatvoriti Zavoda Mjedenica
Internat Zavoda Mjedenica se zatvara, 11 učenika ostaje bez smještaja i vjerovatno više neće moći nastaviti redovno školovanje. Istovremeno će biti zatvorena i Radionica za radnu okupaciju osoba sa poteškoćama koja je od 1986. godine djelovala pri Zavodu Mjedenica piše Istraga.ba
Ovu odluku donijelo je Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo sa ministricom Naidom Hota-Muminović (NiP) na čelu, pozivajući se na nova Pedagoška pravila.
Zavod ,”Mjedenica” je svoj rad započeo davnih 30-tih godina prošlog vijeka još kao dom za ratnu siročad, a onda se 1947.godine formirala ustanova za školovanje djece sa intelektualnim teškoćama, piše na stranici Zavoda.
Zavod ”Mjedenica” u svom sastavu ima pet segmenata rada: Vrtić “Sunce u Mjedenici”, Osnovnu školu, Internat za smještaj učenika (Odgojno-obrazovni rad i psihosocijalna rehabilitacija), Produženi boravak, te Radionice za radnu okupaciju.
Dva od pet navedenih segmenata Vlada Kantona Sarajevo odlučila je ukinuti.
“Molimo Vas, da u skladu sa Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi Kantona Sarajevo date saglasnost za nastavak internatskog smještaja za dobrobit učenika JU Zavod za socijalno obrazovanje i odgoj djece Mjedenica”, navela je u svom dopisu ministrici Hota-Muminović direktorica Mjedenice Zumreta Jeina.
U dopisu je navela da je u internatu “Mjedenica” smješteno 11 učenika koji redovno pohađaju nastavu od drugog do devetog razreda.
“Smještaj u internatu je neophodan za redovno školovanje ovih učenika… Dio učenika koji su na internatskom smještaju su s nama od I razreda, dio je prešao iz redovnih škola, ali ono što je najvažnije je da će prekidom smještaja u internatu većina ove djece u narednoj školskoj godini biti izvan redovnog obrazovanja”, navela je direktorica Jeina u svom dopisu dostavljenom Ministarstvu 22. jula ove godine.
Osim toga, iz Mjedenice su od ministrice Hota-Muminović zatražili i saglasnost za nastavak rada Radionice za radnu okupaciju, koja postoji od 1986. godine.
“Odgovor od 19. jula 2024. godine kojim nas obavještavate da Ministarstvo nije u mogućnosti izdati saglasnost za navedene Radionice dovelo je do situacije uskraćivanja određenog prava osobama sa teškoćama u razvoju i njihovim porodicama bez nuđenja alternative. U tok svog postojanja mijenjale su se aktivnosti i sadržaji, ali nikada, pa i u najtežim vremenima u periodu agresije na RBiH, radionice nisu prestajale s radom. Molimo Vas da još jednom preispitate svoju prethodnu odluku i uzmete u obzir da 28 korisnika., Sarajki i Sarajlija sa teškoćama u razvoju (i njihovih porodica) ima svoje adekvatno svakodnevno obrazovno i radno okruženje, čime ostvaruju svoje pravo na cjeloživotno obrazovanje”, navedeno je u dopisu upućenom ministrici Naidi Hota-Muminović.