Prije pet godina Slobodan Praljak popio je otrov u haškoj sudnici
Praljak je tim morbidnim činom definitivno ušao u istoriju, ali ipak nije uspio da se zaboravi kako je odgovoran za niz strašnih zločina u BiH, zbog čega je i bio osuđen u Haagu
Na današnji dan prije pet godina, 29. novembra 2017., bilo je zakazano izricanje drugostepene presude hercegovačkoj šestorci, vojnim i civilnim liderima tzv. Herceg-Bosne, marionetske tvorevine pod pokroviteljstvom Franje Tuđmana preko koje se Hrvatska pridružila Srbiji u komadanju BiH.
Među šestoricom optuženih bio je i general Slobodan Praljak, koji je neko vrijeme bio načelnik Glavnog stožera HVO-a, a inače osebujna pojava, uvjerena u vlastitu veličinu i istorijsku važnost.
Croatian Commander Slobodan Praljak, who ordered the destruction of #Mostar and its Stari Most, committed suicide by drinking poison in the courtroom in The Hague on November 29, 2017. Meanwhile, the Stari Most stands proud once more, rebuilt.pic.twitter.com/QsoiGPYylt
— Bosnian History (@BosnianHistory) November 9, 2022
Kada je haški sudija pročitao da se Praljkova krivica potvrđuje, general je dramatično izjavio da on nije ratni zločinac i da s prezirom odbacuje presudu te je popio otrov u televizijskom prijenosu uživo, podsjeća Index.hr. Praljak je tim morbidnim činom definitivno ušao u istoriju, ali ipak nije uspio da se zaboravi kako je odgovoran za niz strašnih zločina u BiH, zbog čega je i bio osuđen u Haagu.
Hrvatska nacionalistička desnica ga je odmah proglasila nacionalnim herojem, premijer Hrvatske Andrej Plenković i predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović su žestoko kritizirali presudu, održana je i komemoracija za Praljka u Lisinskom, no nekoliko godina nakon svega toga dotični je u Hrvatskoj skoro pa zaboravljen.
Umro je kao ratni zločinac
Iako itekako upetljan u sve to, kao i u udruženi zločinački poduhvat s Tuđmanom, Šuškom i ostalima, što je također navedeno u presudi, Praljak je o sebi imao posve nerealnu sliku velikog ratnika i plemenitog borca za hrvatsku stvar te mu je bilo posve logično da je odmah i dobio čin generala, iako nije imao nikakvog vojnog iskustva. Čovjeku koji je imao takvu sliku o sebi stvarnost je bila najveći neprijatelj pa ne čudi što nije pristao da ga proglase ratnim zločincem. Iako je to definitivno bio.
Od brojnih najava koje su uslijedile nakon Praljkove smrti – spominjali su se simpoziji, međunarodne tužbe, propagande kampanje da se svijet upozna “s istinom o Hrvatskoj” itd. – najveće što je realizirano je monodrama “Ja, Slobodan Praljak” koju je napisao Slobodan Prosperov Novak, a izveo Božidar Alić. Teško je dosjetiti se dvojca koji bi više odgovarao tome da se time pozabavi, s obzirom na to da je Praljak bio general onoliko koliko je Alić priseban, a Prosperov Novak principijelan.
Na kraju svega ostaje činjenica – Praljak je umro kao ratni zločinac.