Profil mladih u BiH: Žive s roditeljima, izlaze u kafiće i planiraju porodični život

Šta pokazuje studija – Mladi uživaju u kupovini i očekuju da ih tata i mama u svemu podrže

Da li ću se vjenčati ili živjeti u vanbračnoj zajednici? Kada ću stupiti u brak? Hoću li imati djecu? Koliko djece ću imati i kome ću prepustiti brigu o djeci? Treba li da se razvedem ili živim u nesretnom braku? Na ova i druga najbitnija životna pitanja mladi u BiH donose, naizgled, autonomne i samostalne odluke, ali to je tek privid, pokazuje najnovija Studija o mladima u BiH.
Istraživanje, koje su uz podršku Fondacije Fridrih Ebert u BiH proveli istraživači sa Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, ispitujući stavove mladih od 14 do 29 godina iz cijele BiH, pokazuju da su, uprkos ubrzanoj modernizaciji “mladi u BiH društvu su još uvijek okrenuti ka porodici”.

– Odluke o značajnim pitanjanjima, poput izbora zanimanja, bračnog partnera, mjesta stanovanja, načina vaspitanja djece, oni naizgled donose autonomno, ali ipak u okrilju porodice – navodi se u studiji.

U prevodu, kad treba da preuzmu odgovornost, mladi u BiH radije “slušaju tatu i mamu” i tako na njih prebacuju svoj teret.
Zašto je tako? Između ostalog zato što mladi u BiH, kako su potvrdila ranija istraivanja, na koja se Studija poziva imaju “visoka potrošačka očekivanja”.

– Mladi najčešće svoje slobodno vrijeme provode u zabavnim aktivnostima. Takođe, za mlade je vrlo važno da dobro izgledaju, te vjeruju da je nošenje markirane odjeće “cool”. Skoro 34 odsto mladih u BiH uživa u kupovini i ide u šoping bar jednom sedmično, dok 39% mladih smatra da je nošenje markirane odjeće važno ili vrlo važno – navodi se u Studiji.

S druge strane ranija istraživanja potvrđuju da roditelji u BiH prema djeci odnose sa sve više brige, a sve manje kontrole i autoriteta.
Čak 77 odsto mladih u Bosni i Hercegovini živi u roditeljskom domu, a skoro 0 odsto njih kau da tako žive jer im je to “najjednostavnije rješenje”. Svaka treća mlada osoba u Bosni i Hercegovini želi da živi samostalno, ali im to ne dozvoljavaju finansijske mogućnosti prenosi Srpskainfo.

Pogledajte mrežu autoputeva i brzih puteva u državama bivše Jugoslavije

Svi zainteresovani mogu se priključiti BESPLATNO na OVOM linku, uz aktivno učešće u dijeljenju informacija sa ostalim članovima! Pristupiti možete jednostavno i porukom na naš Viber broj + 387 62 59 69 79
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments