M67 fragmentation grenades are staged for live-fire training at Kraft Range on Joint Base Elmendorf-Richardson, Alaska, Sept. 30, 2020. U.S. Army paratroopers with Able Company, 3rd Battalion, 509th Parachute Infantry Regiment, 4th Infantry Brigade Combat Team (Airborne), 25th Infantry Division, U.S. Army Alaska, threw live hand grenades to hone their proficiency. The fragmentation hand grenade has a lethal radius of 5 meters and can produce casualties up to 15 meters, dispersing fragments as far as 230 meters. (U.S. Air Force photo by Alejandro Peña)
Ručne bombe i granate koje se proizvode u BiH prodajemo Americi i Saudijskog Arabiji

Ručne bombe i granate koje se proizvode u BiH prodajemo Americi i Saudijskog Arabiji


Bosna i Hercegovina je na ostala tržišta, ne računajući Evropsku uniju, i zemlje CEFTA i EFTA, tokom prva četiri mjeseca ove godine najviše izvozila bombe, granate, torpeda, mine i rakete u iznosu višem od 50 miliona KM, pokazuju podaci Spoljnotrgovinske komore BiH.

Kako piše u ovim podacima, više od polovine novca od prodaje bombi, granata, torpeda, mina i raketa tokom ove godine stiglo je iz Saudijske Arabije.

“U ovu zemlju je izvezeno ove vrste roba za 27.275.220 KM. Slijedi izvoz u Sjedinjene Američke Države za 11.080.195 KM”, piše u ovim podacima STK BiH.

Domaće bombe, granate, torpeda, mine i raketa su otišle ove godine i u Tursku za 6.813.226 KM, Egipat za 5.126.449 KM, Češku Republiku za 4.190.816 KM, Srbiju za 4.185.925 KM, Maroko za 3.757.627 KM, Austriju za 2.397.453 KM, Nizozemsku za 1.992.566 KM i Švajcarsku za 1.884.491 KM.

Đuro Kozar, vojno-politički analitičar, rekao je za “Nezavisne novine” da se, prema odluci Predsjedništva BiH kao vrhovne komande, Oružane snage BiH na nekoliko načina rješavaju viška naoružanja.

“Jedan od načina jeste prodaja viška naoružanja zainteresiranim zemljama među kojima su SAD i Saudijska Arabija, s tim da se oružje ne može prodavati zemljama koje su trenutno u borbenim dejstvima ili sukobima. Sljedeći način je uništavanje. Što se tiče prodaje oružja, to je jedan od prihoda koji ide u budžet BiH i na taj način je prodat u prethodnih dvadesetak godina veliki broj naoružanja, od artiljerijskih projektila i topova, do minobacača i ostalog naoružanja koje je potrebno za pješadijske i artiljerijske jedinice u zemljama kojima se prodaje”, naveo je Kozar.

Što se tiče vojne industrije u BiH, Kozar kaže da je ona razvijenija u Federaciji BiH nego u Republici Srpskoj.

“Vojna industrija u BiH ima potencijala za veće domete. U FBiH se uglavnom proizvodi pješadijsko naoružanje koje se izvozi, i to u tvornici u Konjicu. Vodi se računa da to oružje ne dođe u ruke terorista ili država koje su u sukobu. Međutim, BiH ne može imati kontrolu nad tim oružjem, jer neko ko kupuje to oružje može ga možda prodavati takvim zemljama. Što se tiče ostalog naoružanja, proizvode se uglavnom nišanska punjenja, projektili, ali je to u manjem broju. U Republici Srpskoj najviše je aktivna tvornica u Bratuncu, koja proizvodi borbena vozila i nišanske sprave za ta vozila. Domaće oružje koje se proizvodi je veoma kvalitetno, a to pokazuje činjenica da ga kupuju i Amerikanci”, zaključio je Kozar.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija