U BiH 15.000 PATOLOŠKIH OVISNIKA O KOCKANJU!

Procjenjuje se da svakodnevno u našoj zemlji pola miliona njenih građana igra igre na sreću. To znači da se svaki osmi Bosanac i Hercegovac u ovom trenutku u nekoj kladionici, kockarnici ili kasinu nada dobitku.

– Skoro 15.000 patoloških ovisnika o kockanju registrirano je u našoj zemlji – kaže doc. dr. sc. med. Rasema Okić, spec. neuropsihijatar i subspecijalista za bolesti ovisnosti iz Zavoda za bolesti ovisnosti Kantona Sarajevo.

Automati imaju najveću adiktivnu moć

– Klađenje i kockanje predstavlja javno-zdravstveni problem kod nas, ali i u Evropi. U našoj zemlji posebno zabrinjava raspored kladionica. BiH je prva u Evropi po broju kladionica u odnosu na broj stanovnika. U Republici Srpskoj je registrirano 381 kladionica i to u Banjoj Luci 76, a u Federaciji je 1.140 registriranih kladionica, od kojih su mnoge neprijavljene – rekla je dr. Okić.

Na svakih 2.500 stanovnika je, dodaje, po jedna kladionica. Čak u Velikoj Britaniji, zemlji sa tradicijom klađenja, je jedno mjesto klađenja na 7.000 stanovnika.

Kladionice su postale prihvatljiv i popularan oblik “rekreacije“.

– Loš socioekonomski status, visoka stopa nezaposlenosti i brojne druge nedaće natjeraju našeg čovjeka da krene u stjecanje novca na brz i lagan način. Kod nas je najzastupljenije sportsko klađenje, koje je u poratnom periodu mnogo dobilo na značaju – rekla je dr. Okić.

Nemaju sve igre na sreću isti ovisnički potencijal. Automati za kockanje imaju najveću adiktivnu moć da od igrača stvore ovisnika o igranju. Automati igraču omogućuju brzo djelovanje, veliki izazov, vlastiti odabir ritma igranja i klađenje na više igara istodobno.

Na drugoj strani najmanji adiktivni potencijal imaju lutrijske igre, koje kockarima nisu ni privlačne ni napete. Nema izazova, adrenalina, a predugo im je čekati od izvlačenja do izvlačenja.

– Svako kockanje je rizično ponašanje, koje može prerasti u ovisnost. Iako počne kao društveno prihvatljiva, vrlo reklamirana igra i zabava može da preraste u ovisnost. Posebno kockanje u samoći i u nepoznatom okruženju nosi rizik da preraste u patološko. Svakodnevna fiksacija za mjesto i vrijeme igranja ih uvodi u začarani krug. Sve više vremena provode i misle na kockarnice, ulozi novca rastu, uz zabludu da mogu prestati sa igrom kad požele – navodi dr. Okić.

Problemsko kockanje i ovisnost o njemu je najčešće kod mlađih muškaraca, dobne skupine od 18 do 30 godina života, dakle u adolescenciji i mlađoj zreloj dobi. Od 4 do 8 posto adolescenata je već u problemskom kockanju. Što ranije počnu kockati, izgledi za razvoj ovisnosti su veći. Primarna, ovisnička struktura ličnosti uz koketiranje i s drugim ovisnostima nedvojbeno vodi u patološko kockanje.

Ovisnici dugo odgađaju potražiti pomoć

– Ovisnost o kockanju se može i mora liječiti. Ovisnici obično dugo odgađaju potražiti stručnu pomoć. Presudan trenutak u liječenju je spoznati istinu o sebi, priznati sebi da je ovisnik o kockanju i zatražiti profesionalnu pomoć. Što ovisnik ima bolji uvid u svoju bolest, izgledi za liječenjem su veći i bolji. Samo prestati kockati nije dovoljno bez psihološke i socijalne stabilizacije, te porodične i radne rehabilitacije – istakla je dr. Okić.

U tretmanu kockara najučinkovitiji se pokazao medicinsko-psihijatrijski model liječenja kroz grupni psihoterapijski tretman. Psihoterapija se provodi uz aktivno učešće članova porodice. Kako je kockarska ovisnost ponašanja, ključna promjena je upravo u promjeni ponašanja i uvježbavanju novog stila koji ne podržava ili promovira kockanje.

Psihoterapija i socioterapija uz primjenu psihofarmaka, rad na porodici i pojedincu, a sve to u grupi ovisnika sa zajedničkim psihološkim problemima, predstavljaju ključni faktor za održivom i dugoročnom apstinencijom.

Pet godina do izlječenja  

Brojna istraživanja i dugogodišnje iskustvo stručnjaka potvrđuje da je potrebno vrijeme stabilne apstinencije od pet godina da bi ovisnika smatrali izliječenim.

Tek oko 5 posto ovakvih dugogodišnjih, stabilnih apstinenata vrati se kockanju.

Petogodišnji period se smatra optimalnim vremenom za postizanjem psihičke i socijalne stabilizacije, uz koncept jednog posve novog stila života.

Svi zainteresovani mogu se priključiti BESPLATNO na OVOM linku, uz aktivno učešće u dijeljenju informacija sa ostalim članovima! Pristupiti možete jednostavno i porukom na naš Viber broj + 387 62 59 69 79
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments