Džaferović se obratio javnosti: BiH je postojala prije Dejtona, postojat će i poslije

Press konferenciju poslije današnje sjednice Predsjedništva BiH, održao je i Šefik Džaferović.

Govoreći o današnjoj 10-minutnoj sjednici, Džaferović je kazao da je usvojena samo jedna odluka da se odbije molba za pomilovanje dva lica, piše Hayat.

“Generalno posmatrano možemo da vidimo na djelu jednu opstrukciju u funkcioniranju institucije. Brojne važne tačke su odbijene. Radi se o opstrukciji funkcioniranja institucija. Ovo ozbiljna povreda Dejtonskog spirazuma. Pozivam ih da to me rade jer će to u konačnici biti na štetu entiteta iz kojeg dolaze. BiH je postojala prije Dejtona, postojat će i poslije. Može samo nestati ono što je nastalo u Dejtonu, a to su entiteti. Ovo će završiti tako što će BiH nastaviti svoje funkcioniranje. Ovo je udar na ustavni poredak Bosne i Hercegovine – kazao je Džaferović i nastavio:

“Prijetnje otcjepljenjem, tražiti odlazak stranih sudija je put u nestanak u BiH. Ali, mi to nikada nećemo prihvatiti, BiH nikada neće nestati. Kome smetaju stranci, ljudi koje imenuje predsjednik Evropskog suda? Oni ne navijaju ni za koga ovdje, oni navijaju za poštivanje Ustava, Dejtona, oni su dejtonska ravnoteža. Ni jedno rješenje neće proći kao rezultat pritiska i ucjena. Ne može proći ničiji diktat, pa ni Dodikov – naglasio je on.

Član Predsjedništva BiH smatra da se pod blokadama nastoji izdejstvovati rješenje koje bi BiH moglo odvesti u sunovrat.

“Nisu slučajno sudije Ustavnog suda trojica onih koji nisu državljani BiH niti jedne susjedne države. To je tako sa svrhom napravljeno i omogućeno takvom kompozicijom Ustavnog suda da BiH može funkcionirati. Tražiti u situaciji blokada, opstrukcija, prijetnji disolucijom BiH i otcjepljenjem, da strane sudije odu iz Ustavnog suda je put u nestanak BiH. BiH nikada neće nestati i mi nikada na takvo rješenje nećemo pristati – poručio je Džaferović.

Pozvao je na šire promjene Ustava BiH, poput entitetskog glasanja, te se tek o takvom aranžmanu, smatra on, može razgovarati.

“To bi moglo značiti da, ako bi se donijela neka odluka o disoluciji, onda ne bi bilo institucije u BiH koja bi bila u mogućnosti da zaštiti Dejtonski sporazum i da takvu odluku odbaci. To su ciljevi onih koji traže da se isključe stranci iz Ustavnog suda BiH – pojasnio je Džaferović.

Strane sudije, dodaje, navijaju samo za Dejtonski sporazum, Ustav BiH i Evropsku konvenciju o ljudskim pravima. Dejtonski mirovni sporazum su, pojašnjava, i svi zakoni koji su usvojeni u međuvremenu.

Govoreći o imenovanju nove sutkinje Ustavnog suda BiH, odnosno o posljednjim Dodikovim optužbama na račun predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića, Džaferović je negirao da je o tome razgovarao s Dodikom, te da mu ništa nije govorio o tome.

“Sva tri člana Predsjedništva BiH su od predsjednika Ustavnog suda BiH obaviještena o pokretanju procedure za izbor jednog stranog sudije jer 25. aprila ove godine jednom od postojećih sudija istječe mandat. Sva tri člana Predsjedništva su imala mogućnost da reagiraju, pa mislim da Komšić nikoga nije obmanuo – izjavio je Džaferović.

Poručio je da se ne smije zaboraviti da Predsjedništvo BiH djeluje samo na nivou konsultacija, te da se od Predsjedništva BiH ne traži nikakva odluka.

“Ne obavljaju se konsultacije da li treba biti imenovan ili ne, već samo u pogledu imena kandidata. Ovdje je zamjena teza. Nije pitanje treba li ili ne treba imenovati stranog sudiju – pojasnio je dodatno Džaferović.

Pojasnio je Džaferović i da uopće nije moguće usvojiti zakon o Ustavnom sudu BiH kojim bi se uredilo djelovanje i rad te institucije, s obzirom na to da Ustavni sud svoje utemeljenje o radu ima isključivo u Ustavu BiH, u kojem su definirani struktura, kvorum i ovlaštenja te institucije.

Svi zainteresovani mogu se priključiti BESPLATNO na OVOM linku, uz aktivno učešće u dijeljenju informacija sa ostalim članovima! Pristupiti možete jednostavno i porukom na naš Viber broj + 387 62 59 69 79