(FOTO) Šta će biti sa državljanima BiH, borcima tzv. Islamske države, nakon predaje?

(FOTO) Šta će biti sa državljanima BiH, borcima tzv. Islamske države, nakon predaje?


Zvanično još nije poznat broj državljana Bosne i Hercegovine koji su se predali, a potom ih lišili slobode pripadnici Sirijskih demokratskih snaga. No, prema dostupnim snimcima, stručna javnost, ali i nadležne institucije, prepoznaju pojedine Bosance i Hercegovce koji su se priključili redovima ISIS-a. Neki od njih su dobro poznati bh. javnosti zbog prijetnji koje su upućivali u prvom redu reisu-l-ulemi Huseinu efendiji Kavazoviću, a neki su poznati i međunarodnim policijskim agencijama jer je su za njima raspisane Interpolove potjernice.

Nepregledan red zarobljenika. Pripadnika tzv. Islamske države. Na livadi, pognutih glava, razoružani, u isčekivanju sljedećeg poteza kurdskih vojnika. Među njima i državljani Bosne i Hercegovine. Na snimcima i fotografijama koji kruže proteklih dana, profesor Vlado Azinović prepoznaje dvojicu. Amira Selimovića i Aliju Keserovića, piše N1.

“Koje znamo od ranije, ne samo po njihovim postovima na Facebooku i fotografijama koje su ponosno pokazivali u protekle četiri godine, koliko su već u Siriji i Iraku, nego konkretno i po prijetnji koju je Amir Selimović uputio nama ovdje, zaprijetio da će nas sve obući u narandžaste kostime i da će reisu-l-ulemu pogubiti na Baščaršiji u jednoj dosta arogantnoj i osionoj poruci koju je uputio 2016. godine iz Sirije i Iraka. Danas smo ga jedva zapravo prepoznali jer je očito proživio štošta u međuvremenu”, priča Vlado Azinović, profesor na FPN.

Od ranije su u zatvorskom dijelu kampa Roj također dvojica Bosanaca i Hercegovaca – Ibro Ćufurović, 24-godišnjak iz Velike Kladuše, koji je prethodno dospio na crvenu potjernicu Interpola, te Armin Čurt čije prijetnje reisu Kavazoviću su također dospjele do bh. i regionalne javnosti, te izvjesno je još dvojica muškaraca u BiH. Na fotografijama AFP-a, među onima koji su se predali, mnogi već prepoznaju Edvina Babića. No, tu nije kraj. U zarobljeništvu su i prema trenutnim informacijama također poznati Interpolu, Salem Hasić i Senad Kasupović. Ali i bh. državljanin, Enes Borovac. No, šta dalje?

“I ako budemo prihvatali nekoga ko je naš državljanin – je li počinio neko krivično djelo, je li učestvovao u nekim nedozvoljenim radnjama, aktivnostima, i ako jeste istog momenta će biti procesuiran”, kazao je u februaru Dragan Mektić, ministar sigurnosti BiH.

Ali sam proces identifikacije mogao bi potrajati, navode iz Ministarstva sigurnosti. Zbog složenosti sigurnosnih rizika i provjera. Do kraja prošle godine procjena je bila, kaže profesor Azinović, da su desetine odraslih Bosanaca i Hercegovaca još na teritoriji Sirije i Iraka.

“Kurdi nemaju državu, ne radi se o nekoj državnoj strukturi s kojom možete pregovarati o deportaciji ili izručenju vaših državljana. SAD su svojevremeno nudile posredništvo svim zemljama, članicama koalicije u izručenju i deportaciji njihovih građana iz Sirije i Iraka u matične zemlje. Međutim, Amerikanci se povlače iz tog dijela Sirije i pitanje je da li su potencijali tehnički kapaciteti, logistički koji su bili na raspolaganju prije dva ili tri mjeseca još uvijek tamo”, ističe Azinović.

Posebno je sporna sudbina blizu 80-ero djece koja su proteklih godina odvedena iz BiH, kao i neutvrđen broj djece koja su u međuvremenu rođena u Siriji i Iraku. U Ministarstvu sigurnosti Bosne i Hercegovine kažu da je teško utvrditi ko su, čija su, jer nemaju dokumente, nemaju rodne listove. Pred institucijama je izazov pravni ali i humanitarni. Za ovaj segment zaduženo je Ministarstvo vanjskih poslova.

“Povratak naših građana ovisit će o razvoju situacije na području ratom zaraćenih Sirije i Iraka, u tome uveliko ovisi i dobra volja kurdksih snaga koje u dobroj mjeri rade razmjenu sa s pripadnicima tzv. Islamske države. I naravno od ažurnosti i aktivnosti naših institucija”, poručuje Armin Kržalić.

Prilikom predstavljanja novinarima, novi ambasador SAD-a u BiH Eric Nelson, upitan je da li će američka administracija pomoći bh. vlastima da preuzmu svoje državljanje iz zarobljeništva. Evo šta je fokus:

“Da budemo u stanju razmjenjivati informacije o njihovim kretanjima, da pomognemo vlastima da se pripreme za njihov povratak to je jako važno za nas. Pošto sam stigao tek ovdje u vezi s tim ćemo moći ponuditi bolje informacije kasnije.”

Posljednji odlazak za Siriju sa Zapadnog Balkana desio se u novembru 2016, napominje profesor Azinović. Više faktore je uzrok tome. Propast projekta ISIS-a koji doživljava posljednje dane. Izmjene domaćeg Krivičnog zakona, odnosno kažnjavanje odlazaka. Na koncu policijska saradnja i razmjena informacija.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija