Još dva dana, a Rezolucija o genocidu u Srebrenici dobila podršku 39 zemalja

Još dva dana, a Rezolucija o genocidu u Srebrenici dobila podršku 39 zemalja


Generalna skupština UN-a u četvrtak će se izjasniti o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici.

U toku su intenzivne diplomatske aktivnosti, a tokom dana predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović i članovi njegovog tima imaju niz sastanaka sa ambasadorima zemalja članica UN-a.

U međuvremenu raste podrška i broj zemalja kosponzora Rezolucije, kojima se priključila i otočna država Antigva i Barbuda.

Kosponzori Rezolucije o Srebrenici su: Albanija, Australija, Austrija, Andora, Antigva i Barbuda, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kanada, Čile, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Island, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Maršalovi Otoci, Mikronezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Norveška, Poljska, Ruanda, Slovenija, Švedska, Turska, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Vanuatu.

Dodik ide u Srebrenicu kako bi položio cvijeće žrtvama?

Ambasador Bosne i Hercegovine u UN-u, Zlatko Lagumdžija, koji pomno prati politička dešavanja u New Yorku u vezi Rezolucije o genocidu u Srebrenici, za portal Radiosarajevo.ba prenio je lijepu vijest iz Sjedinjenih Država.

“Danas se lista sponzora završila na 38. Poznato vam je da je krajem aprila taj broj bio 28. za 20 dana smo dobili još 10 jakih sponzora Rezolucije o genocidu u Srebrenici”, priča nam Lagumdžija.

Već 2. maja broj država koji su sponzorirali rezoluciju bio je 32. Tada su se priključili Poljska, Luksemburg, Belgija i Estonija. Sve to je i tada bilo sjajno”, dodao je Lagumdžija.

Kasnije je broj sponzora povećan na 35.

“Sponzori su postali još Island, Marahal Islands i Norveška. Sada imamo još tri nova sponzora Australija, Andora i Mikronezija. Još su dva dana pa sjednice Ujedinjenih nacija i vidjet ćemo gdje smo”, kazao je Zlatko Lagumdžija za portal Radiosarajevo.ba, koji je proteklih dana imao važne sastanke u Riyadu.

Podsjetimo, Rezolucija o genocidu u Srebrenici ima sedam tačaka:

* Odlučuje se da se 11. juli proglasi Međunarodnim danom sjećanja i obilježavanja genocida 1995. godine u Srebrenici;

* Bezrezervno se osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici te poziva države članice da sačuvaju utvrđene činjenice uključujući i kroz obrazovne sisteme razvijanjem odgovarajućih programa, također u cilju sjećanja, sprečavanja poricanja i iskrivljavanja i pojava genocida u budućnosti;

* Također bezrezervno osuđuje postupke koji veličaju osuđene za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocida od strane međunarodnih sudova, uključujući i one odgovorne za genocid u Srebrenici;

* Naglašava važnost dovršetka procesa pronalaženja i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici i dostojanstvenu sahranu, te poziva na nastavak procesuiranja počinitelja genocida u Srebrenici koji se tek trebaju suočiti s pravdom;

* Poziva sve države da se u potpunosti pridržavaju svojih obveza prema Konvenciji o prevenciji i kažnjavanje zločina genocida, uz dužno poštovanje relevantnih odluka Međunarodnog suda;

* Zahtijeva od generalnog sekretara da uspostavi informativni program pod nazivom “Genocidu u Srebrenici i Ujedinjeni narodi”, počevši tako aktivnosti na pripremama za 30. godišnjicu genocida 2025. godine;

* Poziva sve države članice Ujedinjenih naroda, druge međunarodne i regionalne organizacije i civilno društvo, uključujući nevladine organizacije, akademske institucija da obilježavaju Međunarodni dan, uključujući posebna obilježavanja i aktivnosti u znak sjećanja i odavanja počasti žrtvama genocida u Srebrenici 1995. kao i odgovarajuće aktivnosti obrazovanja i podizanja javne svijesti.
Lista država sponzora Rezolucije o genocidu u Srebrenici

Lista država sponzora Rezolucije o genocidu u Srebrenici završila na 38.

Kao sponzori rezolucije do 20. maja prijavile su se najutjecajnije zapadne države te značajne islamske zemlje, te države regije jugoistoka Evrope.

Uz predlagatelje Njemačku i Ruandu sponzori rezolucije su:

Albanija, Andora, Australija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Estonija, Kanada, Čile, Finska, Francuska, Hrvatska, Irska, Island, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Marahal Island, Mikronezija, Nizozemska, Novi Zeland, Poljska, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Švedska, Turska, Velika Britanija, Sjedinjena Američke Države, Vanuatu,


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija