Sve više zaraženih HPV virusom, djeluju li vakcine i štite li i momke i djevojke?

Sve više zaraženih HPV virusom, djeluju li vakcine i štite li i momke i djevojke?


Kako na globalnom nivou, tako i kod nas, sve je više zaraženih spolno prenosivim virusom HPV. Prema statistikama, svake godine se 14 miliona momaka i djevojaka zarazi HPV-om.

HPV je skraćenica za humani papiloma virus, a neki tipovi ovog virusa imaju potencijal da izazovu rak, posebno rak grlića materice.

Kako je u Podkastu “Nauka govori” rekao doktor Asaf Salčinović, epidemiolog iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, vakcine su naš najveći saveznik u borbi protiv ovog tipa raka.

Treba napomenuti da se HPV-om mogu zaraziti i djevojke i muškarci, a jedan od najčešćih načina prenosa je seksualnim putem.

HPV izaziva promjene na koži i sluzokoži. Neke od tih promjena izgledaju kao izrasline – papilomi, pa odatle i naziv.

Postoji više od 200 tipova ovog virusa koji zbog raznolikosti genetičkog materijala imaju i različit efekat na naš organizam. Neki tvore bradavice na koži, neki kondilome (bradavice na regiji genitalija i anusa), neki mijenjaju epitel grlića materice (cerviksa). Neke od promjena mogu otići tako daleko da se pretvore u rak.

Od infekcije ovim virusom, tačnije najrizičnijim tipovima ovog virusa, štite nas specijalno razvijene vakcine. Također, redovni ginekološki pregledi žena na kojima se radi PAPA test i, po potrebi, kolposkopija, kao dodatna pretraga, mogu utvrditi rane promjene na grliću materice.

Problem je što ne postoje testovi za druge tipove promjena koje su uzrokovane HPV-om, na drugim dijelovima tijela, posebno kod muškaraca.

Studije su pokazale kako su vakcine protiv određenih tipova HPV značajno smanjile rizik za razvoj raka grlića materice u vakcinisanoj populaciji, te znatno smanjile pojavnost genitalnih bradavica.

Vakcine ne mogu da štite od svih 200 tipova ovog virusa, ali mogu štititi i štite protiv onih najrizičnijih. Nisu svi tipovi HPV-a smrtno opasni i ne izazivaju svi ružne i opasne posljedice. Postoje i oni genotipovi koji jesu povezani sa kanceroznim promjenama, ali su, srećom, vrlo rijetki.

Vakcine nove generacije štite od devet najčešćih i najproblematičnijih tipova humanog papiloma virusa.

Vakcinacija za djevojke i mlade žene se preporučuje do 26. godine, a za dječake i mlade muškarce do 21 godine.

Vakcina je najefikasnija kada se primi u što ranijem uzrastu, prije izlaganja HPV-u i zbog postizanja optimalnog imunološkog odgovora koji štiti od infekcija HPVom.

Studije koje su dugo pratile djecu i omladinu u razvijenim zemljama, koja su primila ovu vakcinu prije više od deceniju su pokazale djelotvornost vakcina jer je rizik od obolijevanja od raka grlića materice kod vakcinisane i praćene djece i omladine smanjen za 90%.

Ove vakcine su vrlo sigurne. Nuspojave ne odstupaju od očekivanih, niti njihova pojavnost. Trebamo razumjeti da niti jedna vakcina nije u potpunosti bez nuspojava, makar to bilo samo crvenilo i bol na mjestu davanja. Bitno je da teže nuspojave nisu česte. Uvijek se gleda da je korist od vakcine mnogostruko veća od učestalosti i jačine nuspojava.

Više o virusu možete pročitati na portalu Nauka govori ili pogledati njihov podkast.



Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija