Jasmin Šaljić nove radare na autoputu smatra bespotrebnim: “Svrha je kažnjavanje vozača koji su u prolazu”

Jasmin Šaljić nove radare na autoputu smatra bespotrebnim: “Svrha je kažnjavanje vozača koji su u prolazu”


Nakon što su iz Vlade KS-a najavili postavljanje novih radara na autoputu KS-a i to na lokacijama:

  • Ulaz u tunel “25. novembar”, smjer Tarčin – Zenica (ograničenje brzine 100 km/h),
  • Tunel “Vukov Gaj”, smjer Tarčin – Zenica (ograničenje brzine 100 km/h),
  • Petlja “Podlugovi”, smjer Zenica – Tarčin (ograničenje brzine 130 km/h),
  • Ulaz u tunel “Gaj”, smjer Zenica – Tarčin (ograničenje brzine 100 km/h),
  • Petlja “Butile” – isključenje prema Sarajevu, smjer Zenica – Tarčin (ograničenje brzine 70 km/h),
  • Petlja “Vlakovo”, smjer Zenica – Tarčin (ograničenje brzine 130 km/h)
  • i Tunel “Oštrik”, smjer Zenica – Tarčin (ograničenje brzine 100 km/h) reagovao je Jasmin Šaljić, zastupnik SBiH u Skupštini KS-a.

– Malo kome je jasno zašto je instalirano čak sedam novih radara na autoputu A1 na području Kantona Sarajevo. Ovo će biti jedno od mojih zastupničkih pitanja na sjednici Skupštine Kantona Sarajevo koja ce se održati 8. februara.

Ujedno ću pokrenuti inicijativu da se radari sa ove dionice premjeste te instaliraju isključivo ispred Osnovnih škola i vrtića na području Kantona Sarajevo. Instalacija radara uz obaveznu tablu radarska kontrola te znak ograničenja od 40 kilometara na sat. U Buća Potoku već 10 godina savjeti Mjesne zajednice i roditelji traže da se postavi radar u blizini prelaza kod Osnovne škole “Avdo Smajlović”.

Na Dobrinji pored Merkatora i Osnovne škole “Ćamil Sijarić” imamo neupotrebljive usporivače brzine na cesti koji samo služe da uništavaju vozila, potrebna je radarska kontrola u oba smjera sa znakom ograničenja, struka neka odredi lokacije. Na autoputu A1, tačnije na dionici dužine od 30 kilometara koja je u nadležnosti MUP-a Kantona Sarajevo imamo ukupno devet instaliranih radara, ranije su instalirana dva i od danas još sedam. (znači devet radara na 30 kilometara)

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Crna Hronika BiH (@crnahronikabih)

Svrha ovih radara je kažnjavanje vozača koji su u prolazu, odnosno onih koji putuju prema jugu i nemaju namjeru ući u naš grad. I građani zaključuju da je ovo samo način punjenja budžeta. Izrazito poštujem rad Ministarstva unutrašnjih poslova i cijenim policijske službenike ali ova mjera je višak. Rad policije na bezbjednosti saobraćaja treba da se zasniva prevashodno na preventivnom djelovanju. Represivno djelovanje dolazi kad se vozači ogluše na upozorenja ili drastično krše Zakon o bezbjednosti saobraćaja.

U tom slučaju ne treba imati milosti, objasnio je Šaljić naglasivši da smo svjedoci zagušenja saobraćaja u KS-u i taj autoput koji se naplaćuje je odušak, radari nisu potrebni, dovoljna su ona dva koji su instalirani prije nekolko godina.

Šaljić je predložio MUP-u KS-a da na autoputu A1 uvedu redovne patrole tzv. presretače, kao što imaju države na zapadu i na licu mjesta uslikaju, iskontrolišu te propisno iskažnjavaju trkače koji ugrožavaju svoju i bezbjednost ostalih učesnika u saobraćaju. Presretači postoje na svim autoputevima na svijetu pa treba i kod nas.

– Osim toga policajci koji su na dužnosti i koji duže policijska vozila tzv. presretače mogu, osim kažnjavanja za brzinu izvršiti i naknadne policijske istražne radnje, a to su pregledi i pretresi vozila i osoba, zatim alkotestiranje, testiranje na nedozvoljene supstance, utvrditi sposobnost vozača itd. I takve vozače ne samo drastično kazniti nego isključiti iz saobraćaja i uhapsiti, zaključio je Šaljić.


Pošalji vijest
Pošalji vijest

Imate vijesti koje želite podijeliti anonimno?
Javite nam putem Vibera ili e-maila!

VIBER EMAIL

Društvene mreže

Pratite nas na društvenim mrežama kako biste uvijek bili u toku s najnovijim vijestima i ekskluzivnim sadržajem!

Preuzmite našu službenu aplikaciju i uživajte u bržem i lakšem pristupu svim najnovijim vijestima, direktno na vašem mobilnom uređaju!

Crna Hronika Andorid AplikacijaCrna Hronika iOS Aplikacija